Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje

Základní informace pro návštěvníky Jihomoravského kraje

Vyhledejte spojení Stáhněte si infoletáky Větší skupiny Jakou jízdenku potřebuji Slevy na jízdném Jízdenky v mobilu Před zahájením cesty Když nemám jízdenku Jak nastupovat Slevy s jízdenkami Speciální tipy na výlety

Co je to IDS JMK

V celém Jihomoravském kraji včetně některých sousedních měst a obcí je vlaková, autobusová i městská veřejná doprava zahrnuta do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (zkráceně IDS JMK). V IDS JMK nezáleží na druhu dopravy nebo dopravci, se kterým cestujete. Vždy platí stejná či obdobná pravidla, potřebujete stejné jízdenky a za stejnou cestu zaplatíte stejnou cenu.

Turisté a návštěvníci Jihomoravského kraje tak nemusí rozlišovat mezi dopravci nebo druhy dopravy. Všechny potřebné informace o spojeních, zastávkách a cenách jízdného najdou na jednom místě - na tomto webu.

V následujícím textu vám přinášíme stručný přehled informací a rad, jak po Jihomoravském kraji co nejsnáze a nejpohodlněji cestovat ekologickou a příjemnou veřejnou dopravou. Tuto dopravu objednává a financuje v rámci regionu Jihomoravský kraj, ve městě Brně Statutární město Brno a v dalších městech s městskou dopravou tato města. Za koordinaci veřejné dopravy v celém kraji i městě Brně zodpovídá naše společnost KORDIS JMK, a.s.

Jezdíme často a dodržujeme návaznosti

Každá obec v Jihomoravském kraji má v pracovní dny minimálně 6 párů spojení s okolím za den a o víkendu 3 páry spojení denně. Do významných měst i turistických lokalit je však spojení výrazně více - do větších měst jezdí spoje i o víkendu v pravidelných intervalech každou hodinu nebo každé dvě hodiny. Při trošce plánování se není třeba obávat, že byste se ze svého výletu večer nevrátili domů nebo do místa vašeho ubytování.

V IDS JMK velmi dbáme na návaznosti mezi regionálními spoji. Když je to v jízdním řádu stanoveno, mají autobusy i vlaky povinnost na sebe vzájemně čekat. V jízdních řádech na zastávkách nebo na našem webu je menším písmem vyznačeno, které spoje na daný spoj v dané zastávce čekají. Pokud vám vyhledávač spojení na našem webu najde mimo Brno spojení s přestupem 0 minut, je to v pořádku. I tento přestup stihnete. Pokud si chcete být jistí, můžete si návaznost ověřit i v linkových jízdních řádech.

Cestování větších skupin

Skupiny o více než 10 osobách jsou povinny nás nejpozději 10 dnů předem informovat o své cestě na e-mail: info@kordis-jmk.cz. Vždy uveďte datum, linky a spoje, které využijete, přibližný počet cestujících a telefonický kontakt na organizátora. S posílením spojů můžete počítat tehdy, pokud od nás obdržíte příslušné potvrzení. Pokud předem přepravu větší skupiny nenahlásite, hrozí, že nebudete z důvodu naplněné kapacity přepraveni.

▶️ Detailnější informace o cestování skupin najdete zde.

Slevový program

Rádi navštěvujete muzea, galerie a výstavy? Zkuste se podívat na náš Slevový program. Najdete v něm naše partnery, kteří poskytují slevy na vstupném nebo na jiných svých službách držitelům jízdenek IDS JMK.

Letáky ke stažení

Jaké spoje jsou do IDS JMK zahrnuté

V IDS JMK můžete se stejnou jízdenkou a za obdobných podmínek cestovat vlaky, regionálními autobusy a městskými dopravami v Adamově, Brně (tramvaje, trolejbusy, autobusy), Břeclavi, Blansku, Hodoníně, Vyškově, Kyjově a Znojmě.

Vlakové linky zahrnuté do IDS JMK jsou označené písmenem S nebo R. Regionální autobusy a městské dopravy v Břeclavi, Blansku, Hodoníně, Vyškově, Kyjově a Znojmě mají trojmístné číslo. Městská doprava v Brně má jedno nebo dvojmístné označení. Jízdenky IDS JMK neplatí až na výjimky ve většině mezinárodních vlaků a ve vlacích vyšší kvality.

Na plánu linek a zón IDS JMK najdete schéma obcí a linek a také zón, podle nichž se stanovuje cena jízdného.

Na plánu linek a zón v Brně najdete schéma linek a zastávky na území města Brna (zóny 100 + 101). Na plánu linek noční dopravy v Brně zjistíte trasy a zastávky nočních linek, které odjíždějí každý den mezi 23 až 5 hodinou v intervalu 60 minut od Hlavního nádraží, kde je mezi nimi zajištěn přestup. V nepracovní den jezdí noční spoje až do 6:00 ráno a v noci jsou doplněné některé půlhodinové rozjezdy.

Jak vyhledám spojení

Pro příjezd do našeho kraje můžete využít celostátní vyhledávač nebo mobilní aplikace s celostátním vyhledáváním. Pro cesty po Brně nebo zbytku kraje je však lepší využít vyhledávač na www.idsjmk.cz nebo mobilní aplikaci POSEIDON.

Obě možnosti garantují nejpřesnější informace o výlukách a cenách a současně máte jistotu, že dané spojení je zahrnuto do IDS JMK a platí v něm jízdenky IDS JMK.

Kde koupím jízdenku

Až na okrajové výjimky jsou všechny jízdenky přestupní. To znamená, že v rámci jejich územní (neboli zónové) platnosti a jejich časové platnosti můžete cestovat všemi druhy veřejné dopravy. Je tedy jedno, jestli jízdenku koupíte na vlakovém nádraží, v jízdenkovém automatu v Brně, u řidiče autobusu, u průvodčího ve vlaku nebo samoobslužně ve validátoru ve vozidle v Brně nebo Znojmě. Každá z takto zakoupených jízdenek platí u všech dopravců v souladu s pravidly pro ni nastavenými.

Plný sortiment jednorázových jízdenek prodávají pokladny na nádražích na území IDS JMK, řidiči regionálních autobusů a průvodčí ve vlacích. Po příjezdu do Brna si tak můžete koupit jízdenku na brněnskou městskou dopravu přímo na pokladně Hlavního nádraží. Pokud jedete vlakem, v němž lze využít jízdenky IDS JMK, můžete si od průvodčího po příjezdu do našeho kraje koupit jednodenní jízdenku IDS JMK pro celý kraj a nemusíte si kupovat jízdenku až do Brna a platit tak za stejnou cestu dvakrát.

V Brně a Znojmě doporučujeme využívat systém Pípni a jeď. Po nástupu do vozidla městské dopravy jen přiložíte bankovní kartu k validátoru. Při každém dalším nástupu kartu přiložíte znovu. Systém sám vypočítá správnou jízdenku a za celodenní cestování nezaplatíte víc než za jednodenní jízdenku - v Brně 90 Kč a ve Znojmě 40 Kč. Jen pozor na to, abyste vždy přikládali stejnou kartu. Nelze míchat např. kartu v mobilu s kartou plastovou i když obě mají stejná čísla.

Jak zjistím, jakou jízdenku potřebuji

Jízdné se v IDS JMK stanovuje podle počtu projetých zón a doby cesty. Tarifní zóny jsou vyznačeny v jízdních řádech, na plánu sítě linek a zón IDS JMK nebo plánu linek a zón v Brně. Při cestě na velmi krátké vzdálenosti lze využít úsekové případně dvouúsekové jízdenky.

V IDS JMK snadno zjistíte, jakou jízdenku pro svou cestu potřebujete. Pro cesty po Brně (zóny 100 + 101) stačí jízdenka na 2 zóny – buď na 15 minut za 20 Kč, nebo na 60 minut za 25 Kč.

Při cestě mimo Brno se stačí podívat na mapu linek a zón a spočítat zóny, které využijete. Pro tolik zón pak budete potřebovat jízdenku. Časová platnost jízdenky není až tak důležitá. Je nastavena tak, abyste v absolutní většině případů dorazili do cíle s dostatečnou časovou rezervou.

V osobních a spěšných vlacích lze využít jízdní doklady IDS JMK pro cestu mezi všemi stanicemi ležícími v IDS JMK bez ohledu na to, zda v nich vlak zastavuje. Při cestě rychlíkem zahrnutým do IDS JMK jízdenky platí pouze pro cestu mezi stanicemi, v nichž rychlík zastavuje.

Na plánu sítě linek a zón IDS JMK a v jízdních řádech jsou definovány Dojezdové oblasti. Do nich lze cestovat s jízdenkami IDS JMK. Ty už ale nemohou být použity pro jednu cestu mezi zastávkami ležícími v jedné a té samé oblasti. Aby jízdenka IDS JMK platila i pro cestu mezi zastávkami ležícími v dojezdové oblasti, musí současně platit v IDS JMK mimo tuto oblast.

Jaké slevy můžu využít

O víkendu a během státních svátků doporučujeme využívat 24hodinové jízdenky. Existují v několika variantách – pro celý systém (250 Kč), pro Brno (90 Kč), pro všechny zóny mimo Brno (200 Kč) a pro turistické oblasti Moravský kras, Slovácko, Pálava a Podyjí (po 130 Kč). Pro všechny tyto jízdenky platí, že v nepracovní dny (soboty + neděle + svátky) může s jednou základní jednodenní jízdenkou cestovat až 5 cestujících z toho maximálně 2 starší 15 let. Jízdenky lze použít i v pracovní den, to ale platí jen pro jednu osobu.

Jednodenní jízdenky jsou vydávány i ve zlevněné podobě. Děti do 15 let s nimi mohou cestovat bez omezení po celém systému. Mládež od 15 do 18 let, studenti od 18 do 26 let a senioři nad 65 let je mohou využít pro všechny cesty, mimo cest mezi zastávkami ležícími v Brně (na území zón 100 + 101) konanými linkami městské dopravy.

Komplexní přehled slev a podmínek pro jejich přiznání najdete v oddíle věnovaném slevám a zvýhodněním.

Jízdenky v mobilu z POSEIDONu

Cestujícím, kteří jsou zdatní ve využívání mobilních telefonů, doporučujeme využít pro hledání spojení a koupení jízdenky mobilní aplikaci POSEIDON. Koupíte v ní jednorázové i výhodné jednodenní turistické jízdenky. Buď zaplatíte rovnou bankovní kartou a jízdenky budete mít za běžnou cenu nebo si nabijete kredit a jednorázové či jednodenní jízdenky budete mít levnější.

Pípni a jeď v Brně a Znojmě

V brněnské či znojemské městské dopravě dokonce můžete jízdenku koupit samoobslužně bankovní kartou. Pokud budete cestovat jen po Brně nebo jen po Znojmě městskou dopravou, nemusíte nic vybírat a jen vaši kartu při nástupu vždy přiložíte k oranžovému validátoru umístěnému u dveří. Pokud vaše cesta v Brně trvá méně než 15 minut, při výstupu kartu opět přiložte k validátoru. Jinak nemusíte kartu při výstupu přikládat. Nezadává se PIN. Večer se všechny vaše cesty sečtou a pokud by hodnota zaplaceného jízdného měla být vyšší než cena denní jízdenky, zaplatíte jen za denní jízdenku – tzn. 90 Kč v Brně nebo 40 Kč ve Znojmě.

Pokud chcete denní jízdenku, nebo pojedete mimo Brno či Znojmo, pak si ve validátoru zvolíte odpovídající jízdenku a opět ji zaplatíte kartou.

Při koupi jízdenky neobdržíte žádný papírový doklad, jízdenka se vám připojí k vaší kartě a všichni kontrolní pracovníci ji dokážou zkontrolovat.

Jen pozor na to, abyste vždy přikládali stejnou kartu. Nelze míchat např. kartu v mobilu s kartou plastovou i když obě mají stejná čísla.

Jakými dveřmi nastupuji

  • V tramvajích nastupujete a vystupujete všemi dveřmi
  • V autobusech a trolejbusech do čísla 100 na území města Brna (zóny 100 + 101) nastupujete všemi dveřmi mimo prvních a vystupujete všemi dveřmi. Mimo město Brno nastupujete pouze prvními dveřmi a jste povinni se prokázat jízdním dokladem, vystupujete všemi dveřmi, ideálně ne však prvními.
  • V linkách nad číslo 100 nastupujete pouze prvními dveřmi mimo Brno a ve městě Brně, pokud je cílová zastávka autobusu mimo město Brno. Opět jste povinni předložit platný jízdní doklad. Vystupujete přednostně druhými a dalšími dveřmi. Nástup všemi dveřmi je povolen pouze na zastávkách ležících v zónách 100 + 101, pokud je koečná zastávka v Brně.
  • Ve vlacích nastupujete a vystupujete všemi dveřmi. Výjimkou jsou vlakové linky S2 a S3, v nichž mají cestující bez platného jízdního dokladu povinnost nastoupit pouze do vagonu označeného v horní části zeleným pruhem - viz níže.

Mám jízdenku a chci zahájit cestu

Pokud jste si na pokladně nebo jiným způsobem koupili papírovou jízdenku, je vždy nutné ji při zahájení cesty jedenkrát označit v oranžovém označovači - buď ve vozidle (pokud nastupujete do autobusu, tramvaje nebo trolejbusu) nebo na nástupišti (pokud zahajujete cestu vlakem). Jízdenky koupené od řidičů regionálních autobusů nebo od průvodčích ve vlaku už není nutné označovat.

Nemám jízdenku a chci cestovat

Pokud jste neměli možnost si koupit jízdenku předem ani jste nevyužili aplikaci POSEIDON, pak není s koupí jízdenky také žádný problém.

U řidičů autobusů s číslem linky 100 a výše koupíte jízdenky bez příplatku. Prosím, mějte nachystané drobné. Ve většině autobusů bude v krátké době navíc možná platba bankovní kartou.

U průvodčích ve vlacích koupíte jízdenky IDS JMK také. Myslete však na to, že pokud byla ve vaší výchozí stanici otevřená pokladna, připlatíte si k ceně jízdenky příplatek 50 Kč.

Ve dvou nejdůležitějších vlakových linkách v IDS JMK – S2 (Letovice – Brno – Křenovice) a S3 (Níhov – Tišnov – Brno – Břeclav) platí navíc speciální pravidlo: Cestující bez jízdenky je povinen vždy nastoupit do vagonu označeného v horní části zeleným pruhem. Zde je povinen vyčkat na příchod průvodčího a aktivně požádat o jízdenku. Pokud byste jeli bez jízdenky v jiném vozu, můžete být považováni za cestujícího bez platného jízdního dokladu a zaplatit odpovídající vysokou sankci. Tato povinnost se nevztahuje na osoby se zhoršenou schopností pohybu nebo orientace, doprovod dítěte s kočárkem, cestující s jízdním kolem. Ti mohou nastoupit do kterékoli části vlaku S2 nebo S3. Ve vlacích na ostatních linkách je možné nastupovat do libovolného vozu.

V brněnské či znojemské městské dopravě si prosím jízdenku kupte bankovní kartou. Stačí ji přiložit k oranžovému validátoru.

Jaké zajímavé lokality a trasy mohu navštívit

Chcete tipy na zajímavé linky v IDS JMK? Udělejte si za nízké ceny IDS JMK výlet třeba do Rakouska nebo na Slovensko! Vyjeďte s jízdním kolem k Vranovské přehradě. Dojeďte speciálním autobusem do Aqualandu Moravia. Svezte se Krasobusem do Moravského krasu. Tyto i další tipy najdete v sekci Speciální linky.

Postihy za jízdu bez platného jízdního dokladu

Za porušení Smluvních přepravních podmínek IDS JMK (jízda bez platného jízdního dokladu) činí smluvní postih 1 525 Kč. Při úhradě na místě se pokuta snižuje na 1025 Kč. Děkujeme, že cestujete s platnou jízdenkou.

Kde najdu přesná pravidla

Pravidla cestování v IDS JMK stanovují dva dokumenty: Tarif IDS JMK, který nastavuje výši cen, a Smluvní přepravní podmínky IDS JMK, které nastavují práva a povinnosti cestujících.