Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje

Speciální linky pro výletníky

Vyražte na netradiční výlety do netradičních míst se speciálními linkami IDS JMK - třeba i do zahraničí!

TURISTBUS Expres Pálava- Podyjí AQUABUS KRASOBUS Lokálka Mutěnice Bílé Karpaty NP Podyjí Skalica (SK) Staré Město Velké Opatovice Pernštejn Náměšť nad Oslavou Drosendorf (A) Laa an der Thaya (A) Retz (A)

Turistbus - poznejte krásy Rakouska!

Jedná se o autobusovou linku, která propojuje jihomoravské a dolnorakouské vinařské obce. Jezdí 3x denně o víkendech po trase:

 • Podivín - je malé město 8 km severně od Břeclavi. Dominantou města je původně románský kostel sv. Petra a Pavla s novogotickou věží. Pramen vody chrání bývalá křtící kaple Cyrilka s kryptou a studnou, v centru města rovněž stojí radnice, barokní mariánské sousoší a fara. Zajímavou památkou je podivínský židovský hřbitov přibližně s tisícovkou náhrobků a originálně řešenou obřadní síní. Zdejší židovskou komunitu připomíná expozice v břeclavské synagoze, kde je vystavena tóra z Podivína. Z Podivína vede cesta přes bývalou Dolní židovskou čtvrť a Rybáře k lužním lesům a přírodnímu parku Niva Dyje, na který navazuje Lednicko-valtický areál, památka UNESCO. Z Podivína míří několik cyklotras k Ladenskému mostu a dál přes řeku do Lednice a k Janovu hradu, romantické napodobenině zříceniny rytířského hradu. Vyhlídkové lodě od něj plují po Zámecké Dyji k Minaretu a k zámku Lednice, pokračovat můžete pěšky na procházku lednickým zámeckým parkem.
 • Lednice - Lednický zámek je klenotem Lednicko-valtického areálu a zároveň jedním z nejkrásnějších komplexů anglické novogotiky v Evropě. Zámeckými interiéry prochází několik prohlídkových tras, v okolí přitahuje pozornost francouzská zahrada s palmovým skleníkem, zednářská zahrada a zámecký park, volně přecházející do volné krajiny. V parku objevíte také několik ostrovů, římský akvadukt, vyhlídkovou věž Minaret a Maurskou vodárnu s přístavištěm lodí, které odtud vyplouvají na vyhlídkové plavby. Lednický zámecký park můžete procházet pěšky v doprovodu zahradního architekta, projíždět na kole nebo v kočárech i proplouvat na lodích, a to dokonce i v zimě – pohledy z vyhřáté lodní kajuty do zimního zámeckého parku a lužního lesa s pohárkem svařeného vína v ruce jsou opravdu kouzelné. Pokud toužíte po odpočinku, relaxaci a wellness, využijte lázně Lednice a lázeňský dům Perla. Na jaře 2017 získala Lednice dokonce oficiální status lázeňského místa.
 • Valtice - ve sklepení valtického zámku sídlí Salon vín ČR, stálá degustační expozice nejlepších moravských a českých vín. Při prohlídce můžete volně ochutnávat všechny vystavené vzorky anebo si vybrat z několika degustačních programů, řízených sommelierem. Možná je i prohlídka zdarma bez degustace anebo kombinovaná vstupenka, která zahrnuje volnou degustaci a prohlídkový okruh na zámku. Nahlédnout byste měli i do zámeckých vinných sklepů, o které pečuje společnost Vinné sklepy Valtice. Ať ve Valticích půjdete kamkoliv, víno si vás vždycky najde. Za vidění stojí také expozice historických vinařských lisů, Zámecký nebo Křížový sklep. Kromě toho se můžete projít nebo projet na kole po naučné vinařské stezce, prozkoumat labyrint Valtického podzemí anebo si vybrat k posezení některý z vinných sklepů. A až vás víno omrzí, nahlédněte třeba do bylinkové zahrádky ve valtické zámecké zahradě anebo se vydejte na prohlídku Muzea železné opony, které se věnuje ostraze státních hranic.
 • Schrattenberg (A) - je obec v okrese Mistelbach v oblasti Weinviertel Dolního Rakouska. Obec leží nedaleko hranice, s moravskými Valticemi ji spojuje hraniční přechod. Z 19,18 km² katastrálního území je 9,98 % zalesněno, významnou část výměry představují vinice. Schrattenberg je nejvýraznější s pěstováním červených vín u brněnské silnice. Hlavními odrůdami jsou Zweigeltrebe, Blauburger a modrý Portugal. Vinařské společenství od roku 1989 vyrábělo jakostní červené víno pod známkou "Schratt". Přes schrattenberské vinice, lesy a sklepní ulice vede značená turistická a cyklistická stezka.
 • Herrnbaumgarten (A) - česky známý též jako Panský Pangort. Jedná se městys v okrese Mistelbach v Dolním Rakousku, ve kterém žije přibližně 943 obyvatel. Najdete zde velmi známé žertovné Muzeum Nonseum – muzeum nesmyslných vynálezů, divadlo, kinomuseum a sklepní labyrint.
 • Poysdorf (A) - je město ležící v okrese Mistelbach kde žije přibližně 5 500 obyvatel. Mezi místní turistické cíle patří Farní kostel svatého Jana Křtitele, vystavěný v letech 1629-1635 na kostelní hoře v Poysdorfu. Barokní poutní a svatební kostel Maria Bründl. Kostel leží na západ od města v městské části Wilhelmsdorf. Dále se ve městě nachází 1. mléčnicové muzeum (muzeum mléčné komory) v Rakousku, Muzeum historických vozidel, Galerie Dům ponocného, věnující se celoživotnímu dílu významné poysdorfské malířky Marie Ohmeyerové. Pro fanoušky golfu je ve městě golfové hřiště s 18 jamkami a nesmí chybět "Vinařský svět" Vino Versum. Zvláště oblíbené jsou zde prohlídky chodeb vinných sklepů, doprovázené v období mezi Velikonocemi a polovinou listopadu prohlídkou a výkladem vinařských odborníků.

 • Falkenstein (A) - leží ve vápencovité krajině v severní části Weinviertelu. Jižně od obce se nachází "Galgenberg" (Šibeniční hora) s nadmořskou výškou 425 metrů. Významnou úlohu pro obec je trvalé pěstování vinné révy. Zvláštností pro vinařství jsou svahy vápencové hory, kde se réva pěstuje už od roku 1309. Falkenstein býval sídlem „horního úřadu“ (vinařská práva) s kompetencí pro záležitosti ve všech otázkách týkajících se vinařství a to v prostoru mezi Vídní a Brnem. Falkenstein má i svůj hrad (dnešní zříceninou). Hrad byl až do 16. století v lenním držení Babenberků. Od roku 1571 je hrad Falkenstein v soukromém vlastnictví. Roku 1645 se hradu zmocnili Švédové, ale zůstal neporušený. Úpadek nastal až koncem 17. století. Hrad byl využíván vlastníky jako zásobárna levného stavebního materiálu.Za dnešního vlastníka Georga Thurn-Vrintse byla zřícenina opět otevřena pro návštěvníky a založena společnost pro záchranu hradu. Od roku 1992 je prováděn archeologický výzkum pod vedením rakouského spolkového památkového úřadu.
 • Mikulov - dominantou Mikulova je barokní zámek, sídlo Regionálního muzea Mikulov, kde objevíte nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství a vinohradnictví s unikátním obřím vinným sudem. Pozornosti by neměla uniknout ani zámecká knihovna a expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou. Rozhodně navštivte několik zřícenin v čele s torzem někdejšího strážního hradu Děvičky. Při toulkách po okolí byste neměli vynechat ani jeskyni Na Turoldu, v jejímž nitru se skrývá podzemní jezírko se smaragdově zbarvenou vodou.
 • ✅ V autobusu platí jízdenky IDS JMK, včetně poskytovaných slev seniorům či studentům.


  Expres Pálava-Podyjí

  V době turistické sezóny od Velikonoc do Sv. Václava jezdí o víkendech Expres Pálava - Podyjí. Spojuje Brno, Královo Pole přes Lesnou, Židenice a Hlavní nádraží s Břeclaví, Valticemi, Mikulovem, Znojmem a Šatovem. Zajišťuje bezkonkurenčně nejrychlejší spojení pro turisty a cyklisty z Brna na Pálavu. V Břeclavi mohou přistoupit turisté od Ostravy, Olomouce a Hodonína a pohodlně dojet jak na Pálavu, tak na Znojemsko nebo do Šatova. Vlak má speciální vůz pro přepravu kol. Za jejich umístění do tohoto vozu neplatíte proti jízdence pro jízdní kolo nic navíc. Ukončen je v Šatově, odtud si můžete udělat na kole okruh například do známé vinice Šobes a ještě se vrátit k večernímu odjezdu zpět.

 • Chráněná krajinná oblast Pálava - Rozloha Chráněné krajinné oblasti Pálava zabírá 83 km2 a většina jejích nejcennějších rezervací se nachází na hlavním hřebeni Pavlovských vrchů, které se táhnou v délce 12 km od Dolních Věstonic až k Mikulovu. Jeho nejvyšší vrchol je Děvín (550 m n.m.). Se suchým a teplým podnebím této oblasti souvisí nejen rozšířené pěstování vinné révy, ale i nálezy mnoha druhů rostlin, které se jinde v České republice nevyskytují.

  Nejen flóra, ale i fauna Pálavy je díky pestrým přírodním podmínkám výjimečně bohatá. Pálava leží na hranici panonských stepí a středoevropského listnatého lesa, takže se tu například vyskytuje vzácná kudlanka nábožná, běžně roháč obecný, zlatohlávci. Z plazů je možné zahlédnout ještěrku zelenou. V oblasti hnízdí z dravců mimo jiné orel mořský, z pěvců zde byla zaznamenána nejsilnější populace strakapouda jižního, pěnice vlašské nebo strnada lučního v České republice. V jeskyních ve vápencových útesech nebo v lesích žije několik druhů netopýrů. U řeky Dyje je poměrně hojně zastoupen bobr evropský.

 • Národní park Podyjí - je dosud jediným moravským národním parkem. Byl vyhlášen 1. července 1991. Národní park Podyjí je se svou rozlohou nejmenším národním parkem v České republice. Na dolnorakouské straně na něj navazuje Národní park Thayatal. Jeho celková rozloha je 63 km². Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 536 m n. m. Nejnižším bodem je 207 m n. m.Park je zalesněn z 84 %, v listnatých se zde vyskytují mnohé vzácné dřeviny. NP Podyjí se rozkládá podél řeky Dyje protékající 40 km dlouhým, hlubokým meandrovitým údolím mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na jihovýchodním okraji NP se na spojnici Znojmo - Hnanice nalézá unikátní pásmo stepních vřesovištních lad.

 • AQUABUS

  tak se nazývají speciální spoje linky 105 zajišťující spojení Brna a v létě i Mikulova s největším aquaparkem na Moravě. Aqualand Moravia, leží v obci Pasohlávky, na severním břehu Mušovské nádrže. Ve stejné lokalitě se nacházely i římské lázně, které jsou nejstarším lázeňským objektem na území České republiky. Kapacita areálu činí 8 000 návštěvníků a vodní plocha má rozlohu přes 3 000 m². Součástí aquaparku je 16 bazénů, 24 tobogánů a skluzavek, 30 typů saun, wellness zóna (římské a sluneční lázně), Hotel Aqualand Inn, restaurace a 7D kino.

  Aqualand Moravia se svým zaměřením odpovídá tematice římských lázní. Podle názvů odkazující na starověký Řím jsou pojmenovány i tematické oblasti:

 • Neptunarium - je hlavní bazénová hala umístěná ve vnitřní části. Nachází se tu hlavní bazén Neptun, dva dětské bazény Calimero a Baby pool a tři vířivky. Součástí je výplavový venkovní bazén Riviéra s termálními bazény Romulus a Remus.
 • Colosseum - je venkovní areál s bazény a tobogány. Nachází se zde vlnobití a dětský bazén. Od léta roku 2020 k němu patří vodní horská dráha dlouhá 242 metrů.
 • Adrenalium - je hala, ve které se nachází 10 vnitřních tobogánů a 3 skluzavky, mezi něž patří například U Wave, Kamikadze, Supercrater nebo Wild River. Na většině tobogánů se jede po nafukovacích raftech. Je zde jediná u-rampa v ČR.
 • Forum Romanum - základem římských lázní jsou Caldarium, Laconium a Tepidarium, kde probíhají jednotlivé regenerační a relaxační procedury. Nachází se zde celkem 10 saun různých typů, 1 vířivka, bazén a relaxační zóny. Relaxační oblast je přístupná od 15 let a je bezplavková.
 • Pálava Welness - nachází se zde Panorama sauna až pro 100 návštěvníků. Sněžná jeskyně, tepidárium, whirpool a zážitkové sprchy.

  Aqualand Moravia byl otevřen 1. srpna 2013. Pro termální bazén aquapark využívá geotermální vrt Mušov s teplotou 46 °C. S jízdenkou IDS JMK navíc obdržíte slevu 10% na vstupném v rámci slevového programu IDS JMK


 • KRASOBUS

  Autobusová linka IDS JMK s číselným označením 226 spojuje Blansko a Skalní mlýn poblíž Punkevních jeskyní. Cestující v anketě na turistickém webu zvolili název Krasobus. Linka Krasobus je součástí sítě IDS JMK a platí na ní tarify IDS. U řidiče je možné zakoupit také běžnou jednosměrnou jízdenku.

  A na co se můžete těšit?

 • Dům přírody Moravského krasu - navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. Kromě využití běžných služeb informačního centra se v expozici budete moci aktivně zapojit do procesu poznávání a objevování.
 • Kateřinská jeskyně - jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu. Asi 300 metrů před spojením krasových kaňonů Suchý a Pustý žleb u Skalního mlýna se v pravém údolním svahu Suchého žlebu otevírá 8 metrů vysoký vchod do Kateřinské jeskyně. Jde o výtokovou jeskyni řeky Punkvy, která v geologické minulosti odtékala z propasti Macocha dosud neznámými chodbami k jihozápadu a Kateřinskou jeskyní vytékala do Suchého žlebu. Dnes poskytuje návštěvníkům vzrušující zážitek nejen prohlídka neobvyklé krápníkové výzdoby, ale především fascinující doklady rozsáhlého řícení stropů podzemních dutin, které v minulosti vedlo ke vzniku nejrozlehlejších dómů v Moravském krasu. Další částí jeskyně je nová Kateřinská jeskyně. Mezi nejkrásnější partie patří barevně nasvícený útvar Čarodějnice a Bambusový lesík tvořený vzácnými, několik metrů vysokými hůlkovými stalagmity.
 • Punkevní jeskyně s propastí Macocha - Punkva je ponorná řeka a jedná se o nejdelší podzemní tok v ČR. Punkva protékající dnem propasti Macocha, vzniká soutokem celé řady ponorných zdrojnic, které protékají na území vápenců od severu a východu. Převážně se jedná o spojené vody holštejnské Bílé vody a Sloupského potoka, které se setkávají v labyrintu Amatérské jeskyně. Vody Punkvy se poprvé objevují na denním světle na dně Macochy, aby zde znovu zmizela v Dolním jezírku do podzemí, kde protéká Punkevními jeskyněmi. Tam se také můžete na řece Punkvě projet na lodičkách v rámci prohlídky jeskyní. Ze člunu tak máte šanci prohlédnout si překrásné vodními dómy Punkevních jeskyní.

  ! Novinka !

  Od 1. června do konce září můžete v Blansku využívat novou JÍZDENKU KRASOBUS. Prodává ji řidič KRASOBUSU linka 226, která spojuje Blansko se Skalním mlýnem – východiskem výletů do Kateřinské a Punkevní jeskyně a na Macochu. Jízdenka platí 24 hodin od prodeje na lince 226, platí tedy i jako zpáteční jízdenka a je současně poukazem na slevu do různých dalších atrakcí v Blansku a okolí. Proto je dobré si ji koupit rovnou při cestě do Skalního mlýna.

  Základní jízdenka vyjde na 30 Kč, zlevněná vyjde na 15 Kč. Zlevněný jízdní doklad KRASOBUS mohou využít děti a mládež do 18 let, studenti prokazující se průkazkou IDS JMK, ISIC nebo žákovským průkazem a osoby ve věku nad 65 let. Více na www.krasobus.cz


 • Vinařský vláček mezi Zaječím a Hodonínem

  Mutěnice jsou největší vinařskou obcí na Slovácku s bohatými folklorními tradicemi. Raritou je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy s tradičními malovanými slováckými ornamenty či škrabanými sgrafity. Během roku se ve zdejších sklepních uličkách pořádá řada vinařských akcí. První písemná zmínka o Mutěnicích se váže k roku 1367, kdy obec patřila řádu Johanitů se sídlem ve Strakonicích. V obci a jejím okolí najdete řadu starých i novějších kaplí a kapliček, nejvýznamnější památkou je barokní kostel sv. Kateřiny. Poblíž stával domek zvaný Drábovna, kde v letech 1852 až 1853 žil se svými rodiči Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937), budoucí první prezident samostatného Československa. Turistické cíle: Búdy: vinařská vesnička jen z vinných sklepů Pitoreskní sklepní vesnička s několika penziony, vinárnami a hospůdkami začala vznikat na počátku 18. století pod Zárybnickými vinohrady. Vinné sklepy zvané búdy spořádaně vyrůstaly v rovnoběžných řadách nad sebou a postupně splynuly s běžnou vesnickou zástavbou. Dnes tu ulice mají svá jména a čísla, na průčelí budov objevíte vedle klasických slováckých ozdob i ornamenty na červenohnědém podkladu, které do omítky vyškrábal místní lidový umělec Ján Lacko. Do Mutěnic za vínem Jako každá větší vinařská obec na jižní Moravě i Mutěnice žijí vínem a během roku se tu koná řada vinařských a folklorních slavností, například Den otevřených vinných sklepů, Vinařské dny spojené s obřadem „zarážání hory“ nebo pochod slováckými vinohrady. Obcí prochází jedna z Moravských vinařských stezek, v krajině plné vinic a sadů mezi Čejkovicemi a Starým Poddvorovem stojí pěkný starý větrný mlýn, kde se v letních měsících můžete zastavit na prohlídku interiérů. Vlak: S52 – Hodonín – Zaječí motoráček jezdí celoročně v pracovní dny i o víkendech.

  Vlaková linka S52 navazuje v Zaječí i v Hodoníně na vlaky R13. Projíždí několikrát denně romantickou trasou mezi vinohrady s náhernými výhledy na zvlněnou krajinu. Projedete mezi milovníky vína vyhlášenými obcemi, které jsou samy o sobě pojmem - Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Čejč a Mutěnice. Prakticky již historické vláčky jsou pořád plné vínamilovných turistů.


  Přes Bílé Karpaty tunelem až do Myjavy

  S jízdenkou IDS JMK můžete dojet až do slovenské Myjavy. Z Hodonína vyjíždí vlaková linka S91, která pokračuje přes Strážnici a Veselí nad Moravou do centra Horňácka - Velké nad Veličkou. Odtud pokračujte do slovenských Vrbovců a po historické trati kdysi nejdelším železničním tunelem v Československu do Myjavy. Myjava je příjemné městečko, stojí za prohlídku s obědem.


  Expresní spojení z Brna k NP Podyjí a k Vranovské přehradě

  V turistické sezóně můžete využít expresní přímé víkendové spojení cyklobusy 108 z Brna do Znojma, odkud autobus pokračuje přes Národní park Podyjí - Čížov - do Vranova. Večer zase odjíždí zpět.


  Za pravým trdelníkem do Skalice

  Mezi Hodonínem, slovenskou Skalicou, Strážnicí a Veselím nad Moravou jezdí celoročně několikrát denně linka 910. Svezte se s ní do Skalice, kde umí vyrábět ty pravé nefalšované trdelníky. Ochutnejte a načerpejte atmosféru historického městečka.


  Do Starého Města a Uherského Hradiště

  Vyražte zaintegrovanými vlaky R13, S6 nebo R56 do Zlínského kraje - do Starého Města, Kunovic nebo Uherského Hradiště.

 • Staré Město - leží v Dolnomoravském úvalu, na břehu řeky Moravy. Město má několik archeologických lokalit (Na Špitálkách, Na Valách)
 • Kunovice - byly od roku 1971 součástí Uherského Hradiště, od roku 1991 si opět užívají samostatnosti. Místní památka Panský dvůr, je po rekonstrukci využívaný jako podnikatelský inkubátor, V Kunovicích se také nachází barokní kostel sv. Petra a Pavla. Kunovice proslavila zejména letadla, která se zde vyráběla po roce 1937, mezi nejznámější modely patří L 13 Blaník, L 29 Delfín a Z 37 Čmelák. V místním leteckém muzeu je vystaven Tupolev Tu-154M, vládní speciál, který přepravil vítězné hokejisty z Olympijských her v Naganu.
 • Uherské Hradiště - srdce Slovácka, které je známé především folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Za návštěvu stojí Masarykovo náměstí v historickém centru, či barokní kostel sv. Františka Xaverského. Kuriozitou je, že při povodních v roce 1997 se tudy jezdilo na lodičkách. Navštivte také Galerii Slováckého muzea a jezuitskou kolej, kde sídlí Slovácké centrum kultury a tradic se stálou expozicí, která vás provede dějinami Uherského Hradiště.

 • Do Jevíčka a Velkých Opatovic za mapou Moravy

  Zajeďte si na rozhraní tří krajů - Jihomoravského, Pardubického a Olomouckého. Ve Velkých Opatovicích najdete Moravské kartografické centrum s obrovskou plastickou mapou Moravy. V nedalekém Jevíčku si projděte čtvercové náměstí, ze kterého vybíhají cesty do čtyř světových stran, a je po obvodu uzavřeno okružními ulicemi.


  Spěšným vlakem Pernštejn na Vysočinu

  Každou sobotu a neděli vyjíždí kolem osmé ráno z Brna, Hlavního nádraží, Židenic, Lesné a Králova Pole speciální spěšný vlak Pernštejn. Umožňuje rychlé spojení Brna s Tišnovem, Nedvědicí, Bystřicí nad Pernštejnem, Novým Městem na Moravě i Žďárem nad Sázavou. Tarif IDS JMK v tomto vlaku platí až po Rovné-Divišov. Večer se vlak zase vrací do Brna. V zimě je ideální pro běžkaře, na jaře a v létě pro cyklisty.


  Do Náměště a Kralic

  Do Kralic a Náměště nad Oslavou dorazíte z Brna pohodlně vlaky S4, R54 a R11. V Kralicích můžete navštívit památník Bible Kralické, kde mají držitelé jízdenek IDS JMK slevu na vstupném. V Náměšti zase tamní zámek.


  Ze Znojma kolem Vranovské přehrady do rakouského Drosendorfu

  Dvakrát nebo třikrát denně můžete ze Znojma vyrazit přes Vranov nad Dyjí a Vratěnín do rakouského příhraničního městečka Drosendorf. Od května do října tam o víkendech můžete přestoupit na rakouský turistický vláček Reblaus Expres. V něm můžete ochutnat místní kvalitní vína a svézt se po trase do Langau a odtud dojít zpět do Šafova na autobus IDS JMK směr Znojmo nebo s ním dojet až do Retzu a odtud se vrátit vlakem S82 do Znojma. V Reblaus Expressu neplatí jízdenky IDS JMK.


  Z Brna až do lázní v Laa/Thaya

  Ve špičce každou hodinu a mimo špičku a o víkendech po dvou hodinách jezdí z Brna linka 104 do rakouského tržního městečka Laa an der Thaya. Autobusy končí přímo u tamních lázní Therme Laa. Zajeďte se podívat! Poslední spoj směr Brno z Laa odjíždí před 20. hodinou večer. Pozor u některých spojů linky 104 ukončených nebo začínajících v Pohořelicích je třeba přestoupit na linku 108. V Laa je také u některých spojů možné přestoupit na vlaky směr Vídeň nebo Mistelbach.


  Rakouské historické městečko Retz

  Mezi Znojmem a Retzem můžete každé dvě hodiny cestovat pohodlnými vlaky linky S82. Tarif IDS JMK platí až do Retzu. Dále vlaky pokračují do Vídně. Retz je krásné historické městečko, které stojí za hodinovou či tříhodinovou návštěvu. Zajímavý je například větrný mlýn nad městem nebo sklepy pod hlavním náměstím.