Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje

Speciální linky pro výletníky

Vyražte na netradiční výlety do netradičních míst se speciálními linkami IDS JMK - třeba i do zahraničí!

TURISTBUS Expres Pálava- Podyjí AQUABUS KRASOBUS Lokálka Mutěnice Bílé Karpaty NP Podyjí Vranovská přehrada Skalica (SK) Staré Město Velké Opatovice Pernštejn Náměšť nad Oslavou Drosendorf (A) Laa an der Thaya (A) Retz (A)

Turistbus - moravské a rakouské vinařské obce na jedné lince

Zpestřete si svůj pobyt na Pálavě. Jezdí tam už několik let TURISTBUS. Jedná se o autobusovou linku, která propojuje jihomoravské a dolnorakouské vinařské obce. Jezdí 3x denně o víkendech od května do konce října po trase Podivín (kde navazuje na vlaky R13 od Brna a Olomouce) a jede dále do Lednice, Valtic, rakouského Schrattenbergu, Herrnbaumgartenu (zde je žertovné Muzeum Nonseum, pokračuje do Poysdorfu (zde je významná expozice o historii vína a vinařství Vino Versum nebo muzeum traktorů a historických vozidel) a pokračuje do vinařské obce Falkenstein se zajímavou zříceninou a vinařskou poznávací stezkou. Odtud pak autobus pokračuje do Mikulova. V autobusu platí jízdenky IDS JMK, včetně poskytovaných slev seniorům či studentům.


Expres Pálava-Podyjí

V době turistické sezóny od Velikonoc do Sv. Václava jezdí o víkendech Expres Pálava - Podyjí. Spojuje Brno, Královo Pole přes Lesnou, Židenice a Hlavní nádraží s Břeclaví, Valticemi, Mikulovem, Znojmem a Šatovem. Zajišťuje bezkonkurenčně nejrychlejší spojení pro turisty a cyklisty z Brna na Pálavu. V Břeclavi mohou přistoupit turisté od Ostravy, Olomouce a Hodonína a pohodlně dojet jak na Pálavu, tak především na Znojemsko nebo do Šatova. Vlak má speciální vůz pro přepravu kol. Za jejich umístění do tohoto vozu neplatíte proti jízdence pro jízdní kolo nic navíc. Ukončen je v Šatově, odtud si můžete udělat na kole okruh například do známé vinice Šobes a ještě se vrátit k večernímu odjezdu zpět.


AQUABUS

tak se nazývají speciální spoje linky 105 zajišťující spojení Brna a v létě i Mikulova s největším aquaparkem na Moravě -Aqualandem Moravia, který leží v obci Pasohlávky. Jeho kapacita činí:

 • 8 000 návštěvníků
 • vodní plocha má rozlohu přes 3 000 m²
 • součástí aquaparku je 16 bazénů
 • 24 tobogánů a skluzavek
 • 30 typů saun
 • wellness zóna (římské a sluneční lázně)
 • hotel Aqualand Inn
 • restaurace a 7D kino
 • Aqualand Moravia byl otevřen 1. srpna 2013. Pro termální bazén aquapark využívá geotermální vrt Mušov s teplotou 46 °C. S jízdenkou IDS JMK navíc obdržíte slevu 10% na vstupném v rámci slevového programu IDS JMK


  KRASOBUS

  KRASOBUS - to je linka 226 zajišťující spojení Blanska se Skalním Mlýnem. To je výchozí bod pro návštěvu Punkevních jeskyní a Jeskyně Balcarka v Moravském Krasu. Autobus navazuje na vlaky od Brna i Pardubic a v době turistické sezóny jezdí přibližně každé dvě hodiny.


  Vinařský vláček mezi Zaječím a Hodonínem

  Vlaková linka S52 navazuje v Zaječí i v Hodoníně na vlaky R13. Projíždí několikrát denně romantickou trasou mezi vinohrady s náhernými výhledy na zvlněnou krajinu. Projedete mezi milovníky vína vyhlášenými obcemi, které jsou samy o sobě pojmem - Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Čejč a Mutěnice. Prakticky již historické vláčky jsou pořád plné vínamilovných turistů.


  Přes Bílé Karpaty tunelem až do Myjavy

  S jízdenkou IDS JMK můžete dojet až do slovenské Myjavy. Z Hodonína vyjíždí vlaková linka S91, která pokračuje přes Strážnici a Veselí nad Moravou do centra Horňácka - Velké nad Veličkou. Odtud pokračujte do slovenských Vrbovců a po historické trati kdysi nejdelším železničním tunelem v Československu do Myjavy. Myjava je příjemné městečko, stojí za prohlídku s obědem.


  Expresní spojení z Brna k NP Podyjí a k Vranovské přehradě

  V turistické sezóně můžete využít expresní přímé víkendové spojení cyklobusy 108 z Brna do Znojma, odkud autobus pokračuje přes Národní park Podyjí - Čížov - do Vranova. Večer zase odjíždí zpět.


  Ze Znojma kolem Vranovské přehrady

  V turistické sezóně a o letních prázdninách každý den můžete využít cyklobus, který ráno vyjíždí ze Znojma do Vranova nad Dyjí a odtud pokračuje kolem Vranovské přehrady do Uherčic, Bítova a zpět do Vranova. Večer jede po stejné trase zpět a ve Znojmě na něj navazuje espresní autobus směr Brno.


  Za pravým trdelníkem do Skalice

  Mezi Hodonínem, slovenskou Skalicou, Strážnicí a Veselím nad Moravou jezdí celoročně několikrát denně linka 910. Svezte se s ní do Skalice, kde umí vyrábět ty pravé nefalšované trdelníky. Ochutnejte a načerpejte atmosféru historického městečka.


  Do Starého Města a Uherského Hradiště

  Vyražte zaintegrovanými vlaky R13, S6 nebo R56 do Zlínského kraje - do Starého Města, Kunovic nebo Uherského Hradiště.

 • Staré Město - leží v Dolnomoravském úvalu, na břehu řeky Moravy. Město má několik archeologických lokalit (Na Špitálkách, Na Valách)
 • Kunovice - byly od roku 1971 součástí Uherského Hradiště, od roku 1991 si opět užívají samostatnosti. Místní památka Panský dvůr, je po rekonstrukci využívaný jako podnikatelský inkubátor, V Kunovicích se také nachází barokní kostel sv. Petra a Pavla. Kunovice proslavila zejména letadla, která se zde vyráběla po roce 1937, mezi nejznámější modely patří L 13 Blaník, L 29 Delfín a Z 37 Čmelák. V místním leteckém muzeu je vystaven Tupolev Tu-154M, vládní speciál, který přepravil vítězné hokejisty z Olympijských her v Naganu.
 • Uherské Hradiště - srdce Slovácka, které je známé především folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Za návštěvu stojí Masarykovo náměstí v historickém centru, či barokní kostel sv. Františka Xaverského. Kuriozitou je, že při povodních v roce 1997 se tudy jezdilo na lodičkách. Navštivte také Galerii Slováckého muzea a jezuitskou kolej, kde sídlí Slovácké centrum kultury a tradic se stálou expozicí, která vás provede dějinami Uherského Hradiště.

 • Do Jevíčka a Velkých Opatovic za mapou Moravy

  Zajeďte si na rozhraní tří krajů - Jihomoravského, Pardubického a Olomouckého. Ve Velkých Opatovicích najdete Moravské kartografické centrum s obrovskou plastickou mapou Moravy. V nedalekém Jevíčku si projděte čtvercové náměstí, ze kterého vybíhají cesty do čtyř světových stran, a je po obvodu uzavřeno okružními ulicemi.


  Spěšným vlakem Pernštejn na Vysočinu

  Každou sobotu a neděli vyjíždí kolem osmé ráno z Brna, Hlavního nádraží, Židenic, Lesné a Králova Pole speciální spěšný vlak Pernštejn. Umožňuje rychlé spojení Brna s Tišnovem, Nedvědicí, Bystřicí nad Pernštejnem, Novým Městem na Moravě i Žďárem nad Sázavou. Tarif IDS JMK v tomto vlaku platí až po Rovné-Divišov. Večer se vlak zase vrací do Brna. V zimě je ideální pro běžkaře, na jaře a v létě pro cyklisty.


  Do Náměště a Kralic

  Do Kralic a Náměště nad Oslavou dorazíte z Brna pohodlně vlaky S4, R54 a R11. V Kralicích můžete navštívit památník Bible Kralické, kde mají držitelé jízdenek IDS JMK slevu na vstupném. V Náměšti zase tamní zámek.


  Ze Znojma kolem Vranovské přehrady do rakouského Drosendorfu

  Dvakrát nebo třikrát denně můžete ze Znojma vyrazit přes Vranov nad Dyjí a Vratěnín do rakouského příhraničního městečka Drosendorf. Od května do října tam o víkendech můžete přestoupit na rakouský turistický vláček Reblaus Expres. V něm můžete ochutnat místní kvalitní vína a svézt se po trase do Langau a odtud dojít zpět do Šafova na autobus IDS JMK směr Znojmo nebo s ním dojet až do Retzu a odtud se vrátit vlakem S82 do Znojma. V Reblaus Expressu neplatí jízdenky IDS JMK.


  Z Brna až do lázní v Laa/Thaya

  Ve špičce každou hodinu a mimo špičku a o víkendech po dvou hodinách jezdí z Brna linka 104 do rakouského tržního městečka Laa an der Thaya. Autobusy končí přímo u tamních lázní Therme Laa. Zajeďte se podívat! Poslední spoj směr Brno z Laa odjíždí před 20. hodinou večer. Pozor u některých spojů linky 104 ukončených nebo začínajících v Pohořelicích je třeba přestoupit na linku 108. V Laa je také u některých spojů možné přestoupit na vlaky směr Vídeň nebo Mistelbach.


  Rakouské historické městečko Retz

  Mezi Znojmem a Retzem můžete každé dvě hodiny cestovat pohodlnými vlaky linky S82. Tarif IDS JMK platí až do Retzu. Dále vlaky pokračují do Vídně. Retz je krásné historické městečko, které stojí za hodinovou či tříhodinovou návštěvu. Zajímavý je například větrný mlýn nad městem nebo sklepy pod hlavním náměstím.