Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje

Speciální linky IDS JMK

TURISTBUS Expres Pálava- Podyjí AQUABUS KRASOBUS Lokálka Mutěnice Bílé Karpaty NP Podyjí Skalica (SK) Staré Město Velké Opatovice Pernštejn Náměšť nad Oslavou Drosendorf (A) Laa an der Thaya (A) Retz (A)

Vyražte na netradiční výlety do netradičních míst se speciálními linkami IDS JMK - třeba i do zahraničí!


TURISTBUS

SEZÓNA 2024

Od středy 1. května 2024 opět vyjíždí TURISTBUS, který v turistické sezóněvždy o víkendech a svátcích spojuje jako linka 588 Mikulov s Falkensteinem a Poysdorfem a jako linka 555 Podivín, Lednici, Hlohovec a Valtice se Schrattenbergem. V Poysdorfu a Schrattenbergu lze u vybraných spojů přestoupit na rakouský autobus VOR 560, který pokračuje dále do Mistelbachu.

V rámci linky 555 dochází i ke zvýšení počtu spojů z Valtic k zastávce Valtice, celnice (tedy k Rajstně) a dále do Schrattenbergu (Stezka bosou nohou). Spoje k Reistně i do Schrattenbergu jsou na požádání (stačí říct při nástupu řidiči). Pro cestu zpět je pak nutné nejpozději hodinu předem zavolat na telefon uvedený v jízdním řádu (5 4317 4317 - volba 1, regionální doprava).

Ideální odjezd do Lednice, Valtic a Schrattenbergu je v sobotu a neděli v sezóně z Brna vlakem R13 v 9:33, v Podivíně navazuje autobus 555 směr Lednice, Valtice a Schrattenberg.

Ideální odjezd do Falkensteinu a Poysdorfu je v sobotu a neděli v sezóně z Brna v 8:55 ze Zvonařky zrychleným busem 105 do Mikulova na nádraží, kde po čtvrt hodince navazuje bus 588 směr Falkenstein, Poysdorf.

Plánek tras a jízdní řády na www.idsjmk.cz/poseidon

Spojení v ose Podivín – Lednice – Valtice (– Schrattenberg) je i o víkendech tak časté, že každý do svého cíle dojede. Navíc o víkendech lze ubytovaným hostům doporučit jízdenku 24 hodin Pálava, která platí na vlacích i autobusech od Břeclavi až po Schrattenberg, Mikulov, Pasohlávky až po Laa/Thaya. Stojí u řidiče / u průvodčího 130 Kč a v nepracovní dny platí až pro 5 osob, z toho maximálně 2 nad 15 let. Můžou být přepravováni i psi nebo ve vlacích jízdní kola.


lednice

mikulov

rakousko


Expres Brno - Mikulov - Znojmo - Šatov

Expres z Brna přes Mikulov do Znojma a Šatova je ideální pro víkendové výlety na kole po cyklotrasách na Mikulovsku, Znojemsku i v Rakousku. Nasedněte do tohoto zvláštního vlaku a vystupte ve stanici, která bude nejvhodnější k napojení na vámi vybranou trasu výletu. Expres na trase zastavuje i na nádražích v Podivíně, Břeclavi, Valticích, Mikulově, Novosedlech, Hrušovanech nad Jevišovkou, Znojmě a Znojmě-Novém Šaldorfu. Spěšný vlak vás přiblíží k Pavlovským vrchům, Novomlýnským nádržím, Lednicko-valtickému areálu či mikulovským památkám. Přímé spojení do srdce Národního parku Podyjí mohou využít jak cyklisté, tak in-line bruslaři – v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde začíná kvalitní in-line stezka cca 20 km kvalitních tras po bývalých "signálkách" až do Mikulova. Vlak jezdí pouze o sobotách a nedělích.

Vlak má speciální vůz pro přepravu kol, za jejich umístění do tohoto vozu neplatíte proti jízdence pro jízdní kolo nic navíc. Vlak je v provozu od dubna do konce září. Pro cestu zpět do Brna je výhodný přípoj v Hrušovanech nad Jevišovkou z Mikulova na Moravě.


Aquabus

Sezónní přímá autobusová linka IDS JMK mezi Brnem a Aqualandem Moravia, který leží v obci Pasohlávky, na severním břehu Mušovské nádrže. Ve stejné lokalitě se nacházely i římské lázně, které jsou nejstarším lázeňským objektem na území České republiky. Kapacita areálu činí 8 000 návštěvníků a vodní plocha má rozlohu přes 3 000 m². Součástí aquaparku je 16 bazénů, 24 tobogánů a skluzavek, 30 typů saun, wellness zóna (římské a sluneční lázně), Hotel Aqualand Inn, restaurace a 7D kino. Aqualand Moravia se svým zaměřením odpovídá tematice římských lázní. Podle názvů odkazující na starověký Řím jsou pojmenovány i tematické oblasti, jako je Neptun Pool, Romulus a Remus Pool, Calimero Pool, Baby Pool,... Aqualand Moravia byl otevřen 1. srpna 2013. Pro termální bazén aquapark využívá geotermální vrt Mušov s teplotou 46 °C. S jízdenkou IDS JMK navíc obdržíte slevu 10% na vstupném v rámci slevového programu IDS JMK Při zakoupení běžné jednorázové jízdenky potřebujete variantu na 6 zón za 57 Kč. Majitelé předplatní jízdenky na Brno (zóny 100+101) potřebují jízdenku na 4 zóny za 41 Kč.

Na lince platí běžný tarif IDS JMK. Pro víkendové cestování AQUABUSEM doporučujeme jednodenní jízdenku CELOSÍŤOVOU ZA 250 KČ NEBO 200 KČ, (s nabitým POSEIDONem za 230 / 190 Kč). Tyto jízdenky v nepracovní dny platí až pro 5 osob, v tom maximálně 2 nad 15 let.tobogan

sor

remus


Krasobus

Sezonní turistická autobusová linka nazvaná stylově regionálně Krasobus byla vytvořena právě pro vás, pro návštěvníky Moravského krasu. Umožní nejen častější a pohodlnější dopravní spojení všem turistům mířícím za zážitky do Moravského krasu, ale na rozdíl od běžné autobusové linky Blansko – Skalní mlýn končí tato okružní linka na autobusovém nádraží, a tak vás pohodlně dopraví až do samého centra města Blanska.

Od 1. června do 31. září můžete v Blansku využívat JÍZDENKU KRASOBUS, kterou prodává řidič KRASOBUSU. Platí 24 hodin od prodeje na lince 226, platí tedy i jako zpáteční jízdenka a je současně poukazem na slevu do různých dalších atrakcí v Blansku a okolí. Proto je dobré si ji koupit rovnou při cestě do Skalního mlýna.

Linka 226 Krasobus je součástí sítě IDS JMK a je v provozu od června každý den a platí na ní tarify IDS.

U řidiče je možné zakoupit běžnou jednosměrnou jízdenku v ceně 12 Kč a také zpáteční jízdenku Krasobus. Ta vyjde na 30 Kč, zlevněná na 15 Kč. Zlevněný jízdní doklad KRASOBUS mohou využít děti a mládež do 18 let, studenti prokazující se průkazkou IDS JMK, ISIC nebo žákovským průkazem a osoby ve věku nad 65 let. Více na www.krasobus.cz


226

mikulov

rakousko


Vinařský vláček | Zaječí - Hodonín

Mutěnice jsou největší vinařskou obcí na Slovácku s bohatými folklorními tradicemi. Raritou je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy s tradičními malovanými slováckými ornamenty či škrabanými sgrafity. Během roku se ve zdejších sklepních uličkách pořádá řada vinařských akcí.

Nejdůležitejšími akcemi je Den otevřených vinných sklepů, Vinařské dny spojené s obřadem „zarážání hory“ nebo Pochod slováckými vinohrady.

Obcí prochází jedna z Moravských vinařských stezek, v krajině plné vinic a sadů mezi Čejkovicemi a Starým Poddvorovem stojí pěkný starý větrný mlýn, kde se v letních měsících můžete zastavit na prohlídku interiérů. Projedete mezi milovníky vína vyhlášenými obcemi, které jsou samy o sobě pojmem - Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Čejč a Mutěnice. Prakticky již historické vláčky jsou pořád plné vínamilovných turistů.

Motorový vlak linky S52 – Hodonín – Zaječí jezdí celoročně v pracovní dny i o víkendech. Vlaková linka S52 navazuje v Zaječí i v Hodoníně na vlaky R13. Projíždí několikrát denně romantickou trasou mezi vinohrady s náhernými výhledy na zvlněnou krajinu.


Přes Bílé Karpaty tunelem až do Myjavy

S jízdenkou IDS JMK můžete dojet až do slovenského města Myjavy, které je charakteristické svým kopaničářským nářečím, které tak trochu zapomíná na háčky a znak ô. Myjava je zasazená do malebného okolí, které každý rok v červnu hostí populární folklórní slavnosti. Folklorní soubor Kopaničiar je dlouholetým šiřitelem a uchovávatelem krásných tradic myjavského folklóru, který se projevuje svými charakteristickými temperamentními znaky. Pokud vaše návštěva nespadá do tohoto období, nesmíte vynechat Centrum tradiční kultury, které pořádá zajímavé akce celoročně. V části Turá Lúka se nachází Gazdovský dvůr, kde se nachází stálá expozice typické kopaničářské usedlosti z konce 19. století.

Bílé Karpaty poskytují dobré podmínky pro lyžařskou turistiku a to hlavně na svazích hlavního hřebene. Sjezdové lyžování je soustředěno do dvou velkých lyžařských středisek na Velké Javořině a v rekreačním středisku Stará Myjava s umělým zasněžováním a možností nočního lyžování. V letních měsících je zde možnost oddychu v podobě osvěžení ve vodní nádrži Stará Myjava. Terén je vhodný i pro běh na lyžích. Trasy jsou totožné s letními turistickými trasami. Běžecké tratě nejsou upravovány, ale v zimě je udělaná stopa po hlavním hřebeni až po železniční stanici Vrbovce. V okolí Myjavy je několik provozů agroturistiky s možností jízdy na koni.

Z Hodonína vyjíždí vlaková linka S91, která pokračuje přes Strážnici a Veselí nad Moravou do centra Horňácka - Velké nad Veličkou.

Odtud pokračuje do slovenských Vrbovců a po historické trati kdysi nejdelším železničním tunelem v Československu do Myjavy.


Z Brna k Národnímu parku Podyjí a Vranovské přehradě

Vranov nad Dyjí je turisticky nejnavštěvovanější lokalita kraje. Nachází se zde mnoho zajímavých míst, historických památek, krásná příroda NP Podyjí. Nesmíme zapomenou také na Vranov a Vranovskou přehradu, která skýtá mnoho možností kulturního vyžití.

Třicet kilometrů dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice. Díky příjemné teplotě a dobré kvalitě vody je zde možné koupání již od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody jsou vhodné i pro méně zkušené plavce, a pokud vás běžné vodní hrátky přestanou bavit, můžete zkusit zdejší tobogán. Na Vranovské přehradě naleznete i půjčovnu lodiček, vodních šlapadel a dalších sportovních potřeb a řadu sezónních ubytovacích a stravovacích zařízení. Výborné podmínky jsou zde také pro milovníky jachtingu či windsurfingu.

V turistické sezóně můžete využít expresní přímé víkendové spojení cyklobusy 108 z Brna do Znojma, odkud autobus pokračuje přes Národní park Podyjí - Čížov - do Vranova. Večer zase odjíždí zpět.

Pro cestu z Brna do Vranova nad Dyjí využijte autobusovou linku 108. Ve Znojmě poté přestupte na linku 816, která jede do Vranova nad Dyjí. Z Vranova nad Dyjí odjíždějí autobusy do Znojma resp. Brna v 14., 16. a 18. hodině. V hlavní sezóně i po 19. hodině. Pro jednu cestu potřebujete jízdenku všezónovou za 113 Kč. Doporučujeme jednodenní jízdenky.


Za trdelníkem do slovenské Skalice

Využijte jedinečnou možnost s jízdenkou brněnské městské dopravy dojet až do památkové rezervace slovenského královského města Skalica a ochutnat tradiční Skalické trdelníky.

Po prohlídce města můžete odplout z 3 km blízkého přístaviště lodí na vyjížďku po Baťově kanále (na lodi neplatí Tarif IDS JMK). Zpět ze Skalice odjíždí autobus 910 v 15:20 do Hodonína a v 16:36 v opačném směru do Strážnice a Veselí nad Moravou. Pro cestu zpět do Brna využijte např. rychlík R13 z Hodonína. Nebo můžete jet z Veselí nad Moravou vlakem S6 nebo R56. Na tuto dlouhou vzdálenost určitě využijte jednodenní jízdenky IDS JMK.

Nasedněte na rychlík R13, který odjíždí z Brna hlavního nádraží v 8:36 hodin, dojedete na vlakové nádraží do Hodonína. Přejděte na autobusové nádraží, odkud odjíždí v 10:16 ze stanoviště č. 3 linka 910 do Skalice. Po celé trase linky můžete platit v Kč a platí Tarif IDS JMK.


Do Starého města a Uherského Hradiště

Starému Městu sice chybí moře, ale na západním okraji města přesto stojí maják Šrotík, originální rozhledna, která se od skutečného majáku ničím neliší. Stojí v areálu firmy, která zpracovává odpady, její okolí připomíná přístav a najdete tu i unikátní Kovozoo se zvířaty, vyrobenými z kovového šrotu. Milovníky přírodních krás přitahuje muzeum bonsají Isabelia, příjemné zážitky slibují vyhlídkové plavby po Baťově kanálu anebo výlety po cyklostezce lemující jeho břehy.

Pro cestu do Starého Města, nebo do Uherského Hradiště je nutné zakoupit jízdenku na všechny zóny, případně využít turistickou jízdenku pro danou oblast. V případě předplatních jízdenek přenosných, na 24 hodin je možné v nepracovních dnech přenosnou a základní nepřenosnou jízdenku využít pro přepravu maximálně dvou osob starších 15 let a tří dětí do 15 let. V případě jízdenky s platností 24 hodin může být místo dítěte přepravováno kolo, pes nebo spoluzavazadlo.


Do Jevíčka a Velkých Opatovic za Mapou Moravy

Vyražte linkou 251 ze Skalice nad Svitavou přes Boskovice až do Velkých Opatovic a Jevíčka.


Projeďte se krásnou krajinou Malé Hané!


Vlakem Pernštejn na Vysočinu

Vyražte víkendovým přímým vlakem s rozšířenou přepravou kol z Brna do Nedvědice, Bystřice nad Pernštejnem a mimo Tarif IDS JMK do Nového Města na Moravě a Žďáru nad Sázavou.


Vyražte s kolem či běžkami na Vysočinu.


Do Náměště a Kralic

Náměšť leží východně od Třebíče v údolí řeky Oslavy, která odtud malebným zalesněným údolím pokračuje dál k jihu kolem zřícenin několika středověkých hradů. Dominantou města je renesanční zámek, v historickém centru stojí za pozornost barokní kamenný most, jeden z nejstarších na Moravě. Pár kroků od Masarykova náměstí v Náměšti objevíte malé soukromé muzeum řeznictví. Jen kousek od města leží Kralice s Památníkem Bible kralické; dostanete se tam pěšky přes zámeckou oboru.


Ze Znojma do rakouského Drosendorfu

Projeďte se krásnou krajinou Podyjí a Waldviertelu. V Drosendorfu přestupte na turistický vláček ReblausExpres (mimo Tarif IDS JMK), dojeďte s ním do Retzu a odtud zpět do Znojma v Tarifu IDS JMK.

Od května do října tam o víkendech můžete přestoupit na rakouský turistický vláček Reblaus Expres. V něm můžete ochutnat místní kvalitní vína a svézt se po trase do Langau a odtud dojít zpět do Šafova na autobus IDS JMK směr Znojmo nebo s ním dojet až do Retzu a odtud se vrátit vlakem S82 do Znojma. V Reblaus Expressu neplatí jízdenky IDS JMK. Pro pěší turistiku a Nordic walking jsou kromě turistických tras po regionu Waldviertler Wohlviertel k dispozici i další dobře značené stezky (630 Thayatalweg, 632 Nepomukweg, 633 Thaya-Taffa-Wild Rundwanderweg) a naučné stezky v rámci chráněné oblasti Národní park Thayatal či v lokalitách Natura 2000.

Dvakrát nebo třikrát denně můžete ze Znojma vyrazit přes Vranov nad Dyjí a Vratěnín do rakouského příhraničního městečka Drosendorf.


Z Brna do rakouského Laa an der Thaya

Ve špičce každou hodinu a mimo špičku a o víkendech po dvou hodinách jezdí z Brna linka 104 do rakouského tržního městečka Laa an der Thaya. Autobusy končí přímo u tamních lázní Therme Laa. Lázeňské městečko Laa an der Thaya leží na severu oblasti Weinviertel v Dolním Rakousku v blízkosti řeky Dyje. Navštivte zde místní vyhlášené termální lázně. V lázních můžete vyzkoušet venkovní i vnitřní bazén, saunu a další vodní atrakce. V samotném městě se konají zajímavé akce během celého roku - Zwiebelfest či vánoční trhy.

Termální lázně patří jednoznačně k největším lákadlům v širém okolí. Jde přitom o poměrně moderní komplex, který vzniknul v roce 2002, několik let poté, co byly za starosty M. Fasse uskutečněny výzkumné vrty. Ty odhalily přítomnost termálních pramenů. Počet návštěvníků lázní se od té doby pohybuje kolem půl milionu ročně. Jde tedy o velmi oblíbené a vytížené lázně. Prameny, které využívají termální lázně Laa, dosahují výstupní teploty 42°C. Voda je bohatá na minerály jako sodík či jód a má příznivé pH 7,36. Lázně se rozkládají na ploše 7 800 m2.

Pro cestu do Laa an der Thaya v nepracovní dny využijte linku 104, která odjíždí ze Zvonařky a zaveze vás přímo před areál lázní. Zpět odjíždějí autobusy v 15:45, 17:45 a 19:45. Pro jednu cestu potřebujete jízdenku na 10 zón.

Poslední spoj směr Brno z Laa odjíždí před 20. hodinou večer. Pozor u některých spojů linky 104 ukončených nebo začínajících v Pohořelicích je třeba přestoupit na linku 108. V Laa je také u některých spojů možné přestoupit na vlaky směr Vídeň nebo Mistelbach.


Rakouské historické městečko Retz

Retz je krásné historické městečko, které stojí za hodinovou či tříhodinovou návštěvu. Zajímavý je například větrný mlýn nad městem nebo sklepy pod hlavním náměstím. Retz hýčká své návštěvníky gurmánskými zážitky, jako například ve vinařství Windmühl-Heuriger Bergmann. Doporučujeme vydat se krátkou procházkou přes vinohrady ke starému větrnému mlýnu, kde se uprostřed vinohradů servíruje gurmánský zážitek v podobě moderní interpretace klasiků vinných šenků za doprovodu excelentních vín z regionu.

Nejlépe se Weinviertel poznává ze sedla kola. Kola s elektropohonem i bez si lze zapůjčit v půjčovně kol. Určitě se ale vydejte do sklepní uličky v Stoitzendorfu. Nebo se po náročnější túře můžete odměnit skokem do chladné vody na koupališti Parkbad či si dopřát „weißen G´spritzten“ na zahrádce u vinného baru ve zdejší největší oblastní vinotéce Rakouska můžete ochutnat přes 20 výtečných vín z regionu a více než 300 druhů vín. V létě k určitým příležitostem griluje šéf vinného baru a hobby kuchař u grilu Klaus Gössl skvělá letní jídla k weinviertelským vínům!

Mezi Znojmem a Retzem můžete každé dvě hodiny cestovat pohodlnými vlaky linky S82. Tarif IDS JMK platí až do Retzu. Dále vlaky pokračují do Vídně.znojmo

retz

belvedere