Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje

E-shop a elektronické jízdenky

Základní informace Registrace Nosiče jízdenky Důležité funkce e - shopu Nákup jízdenky Jak cestovat Nastavení slevy Vrácení jízdenky Ztráta jízdenky Doložení jízdenky Doprovod dítěte do 3 let Dárkový poukaz Obchod IDS JMK Elektronické jízdné Břeclav Elektronické jízdné Znojmo Odpovědi Pípni a jeď!


Základní informace

V IDS JMK vedle papírových jízdenek existuje možnost si koupit jízdenky v elektronické podobě a to jak jízdenky jednorázové (pro jednu cestu), tak i předplatní (denní, vícedenní, měsíční, čtvrtletní i roční) jízdenky. Tyto jízdenky jsou jen v elektronické podobě - cestující tedy nemá žádný papírový lístek, kterým by dokazoval svou jízdenku. Při kontrole cestující předkládá bankovní kartu (klíčenku, samolepku, případně jiný nosič splňující podmínky pro kontrolu jízdních dokladů IDS JMK), kterou jízdenku zaplatil nebo ke které má jízdenku vedenou. Je možné použít i bankovní karty uložené v mobilu či hodinkách (Apple Pay či Google Pay). Fungování elektronického odbavování cestujících v Brně i zbytku kraje zastřešuje KORDIS JMK. V našem Dopravním zúčtovacím centru se sbíhají informace od Dopravního podniku města Brna i od autobusových dopravců a železničních dopravců. Toto centrum pak údaje o prodaných jednorázových i předplatních jízdenkách eviduje a dále předává dopravcům pro účely přepravní kontroly.

Prodej papírových jízdenek je stále umožněn na přepážkách Českých drah, ceny jsou však navýšeny o přibližně 10 % oproti jízdenkám elektronickým.
Příklady srovnání cen elektronické a papírové jízdenky. Tučně vyznačené ceny jsou za elektronickou jízdenku. Kompletní ceník najdete zde
Druh jízdenky Měsíční Čtvrtletní Roční
100+101 + 1 další zóna 880 Kč | 930 Kč 2 230 Kč | 2 340 Kč 7 700 Kč | 8 150 Kč
100+101 + 5 dalších zón 2 010 Kč | 2 160 Kč 5 140 Kč | 5 520 Kč 17 520 Kč | 18 800 Kč
Všezónová jízdenka 3 420 Kč | 3 710 Kč 8 850 Kč | 9 600 Kč 29 050 Kč | 31 480 Kč
1 zóna 330 Kč | 360 Kč 860 Kč | 950 Kč 2950 Kč | 3 250 Kč

Papírové předplatní jízdenky pro zóny 100+101 (Brno) již nelze zakoupit v papírové podobě. Tato možnost byla zcela nahrazena elektronickými jízdenkami! Pro nákup se zaregistrujte na eshop.idsjmk.cz, nebo navštivte jedno z našich Kontaktních center, kde vám kolegové s registrací a nákupem jízdenky rádi pomohou.

Registrace do e-shopu

Prakticky všechny jízdenky můžete koupit v našem e-shopu eshop.idsjmk.cz. Nejvíce je využíván pro pořízení předplatních jízdenek (měsíční, čtvrtletní či roční). Za tímto účelem je potřeba se nejprve zaregistrovat. Registrovat se můžete vaším e-mailem, který běžně používáte. Po úspěšném registraci je potřeba vyplnit váš profil. Do profilu bude mimo jiné potřeba zadat:

Každá osoba musí mít svoji vlastní registraci a svůj vlastní nosič na svůj vlastní e-mail a to včetně dětí. Elektronický profil je náhrada papírové průkazky, která také nebyla sdílena mezi více uživatelů.

Aplikace IDS JMK Poseidon není určena pro předplatní jízdenky, tato aplikace je určena výhradně k nákupu jednorázových jízdenek, nelze ji tedy pro potřeby elektronických předplatních jízdenek použít!

Ověření údajů

Abychom mohli ověřit, že údaje zadané do profilu jsou totožné s reálnou osobou, je nutné tyto údaje v systému ověřit. Ověření můžete provést z pohodlí domova, kdy stačí do systému nahrát doklad totožnosti osoby, pro kterou byl profil v e-shopu vytvořen. Ověření provedete v sekci MŮJ ÚČET - ZÁKLADNÍ ÚDAJE a na konci stránky najdete tlačítka pro vložení příloh. Ověření osobních údajů lze provést formou podání žádosti on-line bez nutnosti osobní návštěvy. V e-shopu můžete nahrát fotografie (či scany) vašeho občanského průkazu ve formě obrázku (nebo dokumentu PDF) s maximální velikostí souboru 15 MB. U dětí (do 15 let) bez občanského průkazu lze použít pas či rodný list. Cizinci vkládají standardní průkaz totožnosti jiné země, či povolení k pobytu. Lze zde nahrát až 6 obrázků (povolené formáty jsou jpg, jpeg, jpe, png, gif nebo pdf). Nahrané podklady budou použity zaměstnanci Kontaktního centra pouze ke kontrole správnosti ověřovaných osobních údajů. Ihned po ověření budou všechny nahrané soubory zcela a nevratně vymazány. Tato možnost vzdáleného ověření je pouze jedním ze způsobů ověření (využitelná dle vašeho uvážení). Pokud doklady do systému nahrávat nechcete, pak můžete navštívit jedno z našich Kontaktních center IDS JMK, kde provedete ověření totožnosti osobně.

Registrace na Kontaktních centrech

Pokud jste registraci provedli osobně na jednom z našich Kontaktních center, pak se do systému můžete přihlašovat i z domu, zadáním vaší e-mailové adresy, kterou jste uvedli při registraci a jednorázovým heslem SALINA, které si následně v profilu můžete změnit. Toto heslo má platnost 7 dnů od registrace. Pokud do této doby nebude heslo změněno, pozbývá platnosti. Poté je nutné zažádat na přihlašovací stránce e-shopu o obnovu hesla. Odkaz na nové heslo vám přijde obratem do e-mailu.


Mohu na jeden e-mail registrovat více uživatelů?

Nikoliv, každý uživatel musí mít svůj vlastní e-mail a to včetně dětí. Pokud e-mail nemají, můžete zadat libovolný e-mail, nebo jim ho vytvořit.

Jak ověřím svůj účet po registraci?

Můžete do systému nahrát vaše doklady totožnosti a kolegové následně údaje ověří. Případně, pokud nechcete nahrávat doklady do systému, můžete přijít osobně na jedno z našich Kontaktních center, kde vás kolegové ověří přímo na místě. Krátkodobě neověřený údaj nemá na platnost jízdenky vliv. U nezletilých můžete do systému nahrát rodný list, případně jiný oficiální doklad totožnosti.

Jak dlouho trvá ověření údajů?

Jelikož se údaje ověřují fyzickou osobou a porovnávají se doklady s údaji zadanými do systému, může ověření nějakou dobu trvat. Neověřené údaje však nemají na platnost jízdenky vliv a jízdenku můžete běžně zakoupit.


Nosiče předplatní jízdenky

Pro nákup a prokázání jízdenky je nutné do systému vložit nosič. Nosičem se rozumí vaše bankovní karta, anonymní karta, klíčenka či čipová samolepka IDS JMK. Jedním z těchto nosičů se následně prokazujete při vašich cestách spoji IDS JMK (vlak, bus, městská doprava), tzn. přikládáte tento nosič k zařízení při kontrole (ve vlaku u průvodčího, v regionálním autobusu při nástupu a na městské dopravě v Brně při kontrole revizorem).

Vložení nosiče do systému

Pro vložení nosiče do systému stačí, pokud se přihlásíte do e-shopu, kliknete na MOJE NOSIČE a PŘIDAT NOSIČ. Následně vyberete, zda chcete jako nosič vložit klíčenku, samolepku, vaši či anonymní bankovní kartu. V případě vkládání karty je nutné do systému zadat číslo a platnost karty. V případě vkládání klíčenky či samolepky je nutné opsat 8 či 14 místné číslo, které je na nosiči uvedeno.

Obrázek

Bankovní karta

Jako jeden ze způsobů prokázání předplatní jízdenky můžete využívat vaši bankovní kartu, kterou používáte běžně při placení v obchodech. Stačí do systému zadat její číslo a platnost. Pokud karta nebyla použita v systému Pípni a jeď! v brněnské městské dopravě, můžete ihned zahájit proces nákupu jízdenky. Při svých cestách linkami IDS JMK přikládáte při kontrole tuto bankovní kartu. Kontrolním pracovníkům se následně zobrazí údaje o vaší jízdence.

Obrázek

Anonymní bankovní karta

Anonymní bankovní karta je určena pro ty, kteří nemohou, či nechtějí mít jízdenku na vlastní bankovní kartě. Je určena pro všechny cestující bez ohledu na věk či slevovou kategorii. Kartu je možné využít navíc i jako elektronickou peněženku, kterou platíte drobné platby stejně jako bankovní kartou. Jen pozor, při nabíjení se strhne 1,5 % nabíjení částky (minimálně 10 Kč) a pokud je na kartě nabitá částka a karta se nepoužívá k platbám, pak se po 6 měsících začne měsíčně strhávat 30 Kč. Pokud na kartě nemáte žádné peníze, žádné se vám ani nestrhnou. Cena karty je 129 Kč jednorázově a koupíte ji v našem e-shopu či Kontaktních centrech IDS JMK. Více na www.kartabezuctu.cz

Obrázek

Mobil či hodinky

Další z poměrně moderních způsobů prokazování jízdenek je i možnost vložit jízdenku do mobilu či chytrých hodinek. Podmínkou je, že zařízení musí umožňovat platby přes platformu Apple Pay či Google Pay a v tomto systému musíte mít vloženou bankovní kartu. Z bezpečnostních důvodů do systému sami hodinky ani mobilní telefon nevložíte. Je nutné zajít na jedno z našich Kontaktních center v IDS JMK, kde kolegové vaše zařízení načtou a spárují s profilem v e-shopu. Poté stačí zařízení při kontrole jízdních dokladů přiložit k terminálu stejně snadno, jako při placení v obchodech.

Obrázek

Klíčenka či samolepka

Klíčenku či samolepku může využívat osoba do 18 let (v městské dopravě v Brně jen do 15 let). Tyto nosiče zakoupíte na jednom z našich Kontaktních center, nebo na e-shopu IDS JMK. Cena jedné klíčenky či samolepky je 30 Kč. Nosič do systému vkládejte jako NEBANKOVNÍ NOSIČ a následně zadejte 8místný kód, který je na nosiči uvedený např.: 23217D7B. Následně můžete pokračovat k nákupu jízdenky. Stejně postupujete i v případě čipové samolepky.


Mohu jeden nosič použít pro více uživatelů?

Nikoliv, každý uživatel musí mít svůj vlastní nosič a to včetně dětí. Nosičem se osoba bude prokazovat při cestování, není tedy možné mít na jedné kartě více cestujících.

Mohu mít jednu jízdenku současně na více nosičích?

Bohužel ne, z bezpečnostích důvodů. Aby se zabránilo sdílení jedné jízdenky mezi několik uživatelů, je umožněno mít jízdenku vždy na jednom nosiči. V praxi to tedy znamená, že pokud máte v systému jako nosič evidovanou například plastovou platební kartu a mobilní telefon, pak jízdenka bude pouze na jednom z těchto nosičů.

Mohu mít jízdenku také v mobilu?

Ano, v mobilu nebo chytrých hodinkách. Pro přiřazení k účtu je třeba navštívit jedno z našich Kontaktních center, kde vám kolegové rádi pomohou, sami si telefon ani hodinky do systému nepřidáte.

Mohu do systému vložit i starou bankovní kartu po platnosti?

Ano, můžete vkládat starou bankovní kartu, po platnosti. Musí na ní však být stále funkční bezkontakt. To ověříte na našich Kontaktních centrech, kam musíte zajít i v případě, že neplatnou kartu chcete přidat do systému jako nosič. Kartu po platnosti z bezpečnostních důvodů do systému nevložíte sami doma. V našich Kontaktních centrech kolegové kartu načtou a přiřadí její virtuální číslo k vašemu profilu.

Mám zcela novou bankovní kartu z banky, musím něco udělat?

Pokud máte zcela novou bankovní kartu z banky, je nutné kartu aktivovat, aby byla na platební kartě aktivní bezkontaktní platba. Stačí tedy novou kartou zaplatit v obchodě, klidně i částku ve výši několika korun a zadat PIN. Tím se karta aktivuje a pro používání karty v našem systému vám již nic nebrání.

Vyskočila na mě hláška o již registrovaném nosiči, co dál?

V takovém případě je tento nosič již v systému zadán. Nyní je nejlepší kontaktnovat zákaznickou podporu, případně navštívit jedno z našich Kontaktních center.


Důležité funkce e-shopu

Dvoufázové přihlášení

Chcete mít svůj účet ještě více zabezpečen, než heslem? V tom případě využijte tzv. dvoufázové přihlášení, pomocí autorizační aplikace Google Authenticator. Po instalaci aplikace budete vyzvání k jejímu spárování s vaším profilem na e-shopu. Poté pokaždé, když se do systému budete chtít přihlásit, tak budete toto přihlášování potvrzovat právě přes aplikaci Google Authenticator. Zvýší se tak zabezpeční vašeho účtu.

Upozornění e-mailem

Pokud si v nastavení vašeho profilu povolíte zasílání informačních e-mailů, přijde vám e-mail o připomenutí blížícího se konce platnosti vaší aktuální šalinkarty, problém s končícím slevovým oprávněním nebo jiná zásadní upozornění, která bývají často velmi užitečná a pomáhají vám být informováni. Stále budete dostávat e-maily týkající se důležitých změn zakoupených produktů, jako je expirace, zkrácení platnosti nebo zablokování jízdenky apod.

Sdílený účet

Sdílení účtů slouží k tomu, abyste mohli další osobě povolit přístup do svého účtu a ta se následně mohla starat o kupování a placení jízdenek. Takovýto požadavek pak čeká mezi "Nabídkami přístupu do účtu" až do chvíle, kdy cílový uživatel tuto nabídku přijme. Od té chvíle bude mít přístup do vašeho účtu, což se současně zobrazuje ve výpisu aktuálně platných sdílení účtu až do doby, kdy takto nastavené sdílení některá z obou stran nevymaže a tím ukončí.

Závislý účet

Vytvoření a následná správa závislého účtu má umožnit rodičům, aby například mohli založit pro své děti účet a následně v něm nakupovat a platit jízdenky. Po založení závislého účtu je potřeba se do tohoto účtu přepnout. Po přepnutí se ocitnete v závislém účtu a můžete v něm pracovat. Je vhodné vyplnit veškeré potřebné osobní údaje, pokud chcete v závislém účtu nakupovat například nepřenosné jízdenky. Pro nákup nepřenosné jízdenky je také potřeba přiřadit do závislého účtu nosič.

On-line reklamace

Nyní můžete reklamaci za chybně zakoupenou jízdenku provádět on-line, přímo v prostředí e-shopu. Stačí v levém hlavním sloupci po přihlášení do e-shopu kliknout na IDS JMK reklmace a vyplnit krátký formulář. Do něj popiště důvod reklamace a také můžete přiložit i soubory do velikosti 8 MB, poté vše odešlete. Přes tento formulář můžete podávat reklamaci jak k předplatní, tak k jednorázové jízdence zakoupené ve validátorech v IDS JMK a to i v systému Pípni a jeď!

Platba pokuty

V sekci PLATBA POKUTY můžete uhradit platby za pokuty od revizorů KORDIS JMK, a.s. Vše přehledně na pár kliknutí, zaplatíte bankovní kartou. Do systému stačí zadat číslo protokolu o přepravní kontrole, které najdete na zápisu, který jste obdrželi od revizora a také z kalendáře vyberete datum uložení postihu. Ve spodní části stránky najdete všechny vaše platby za pokutu. Doložení předplatní jízdenky je možné pouze osobně na jednom z našich Kontaktních center.


Cestování s elektronickou jízdenkou

Jízdenka byla zakoupena na nosič, který byl zadán do systému. Nyní se cestující při cestování prokazuje pouze tímto nosičem. Jízdenka je elektronicky spárována s vaším nosičem a tímto nosičem se prokazujete při svých cestách. Při cestování v regionálních autobusech IDS JMK se prokazujete při nástupu přímo u řidiče na pokladně. Pokud budete cestovat vlakem, pak se prokazujete při cestování přímo u průvodčího či revizora, v městské dopravě v Brně se prokazujete jen ve chvíli, kdy jste k tomu vyzváni revizorem. Nezapomeňte si pustit video, kde jsou názorné ukázky.

Podobně jako ve vlacích a v regionálních autobusech je ve městě Brně možné si ve všech vozidlech koupit bankovní kartou plný sortiment zónových jízdenek - Základní, Zlevněné A i Zlevněné B včetně jízdenek jednodenních a vícedenních. Ve městě Brně Dopravní podnik města Brna propaguje možnost pořízení jednorázové jízdenky ve vozidlech platební kartou jako službu Pípni a Jeď. Podrobnosti najdete na webu: www.pipniajed.cz.

K prokazování neobdržíte žádnou papírovou jízdenku! Jízdenka je v elektronické podobě na nosiči, který jste si do systému vložili. V žádném případě se neuznávají různé QR kódy či faktury za uhrazené jízdné!

Co dělat v případě, pokud mi ve vlaku/autobusu nejde jízdenka při kontrole načíst?

V takovém případě mají kontrolní pracovníci interní posup, co dělat pro ověření jízdenky. V žádném případě se neuzávají různé QR kódy v papírové podobě, či vytištěné stránky z profilu na e-shopu!


Nákup jízdenky

Jízdenku zakoupíte stejně snadno, jako na jakémkoliv jiném e-shopu. V systému stačí vybrat PŘEDPLATNÍ JÍZDENKA, pokud chcete nakoupit jízdenky na měsíc, tři měsíce či rok. Vyberete vložený nosič, na kterém chcete mít jízdenku vedenou a vyberete druh jízdenky. Na výběr máte ÚSEKOVOU JÍZDENKU (pro kratší vzdálenost), ZÓNOVOU JÍZDENKU (vybírat můžete zóny přímo z mapy, případně z rozbalovacího menu), JÍZDENKY NA VŠECHNY ZÓNY, nebo JÍZDENKY PRO MĚSTSKÉ DOPRAVY V REGIONU A V BRNĚ (Adamov, Blansko, Brno, Břeclav, Hodonín, Kyjov, Mikulov, Vyškov, Znojmo). Následně vyberete kategorii jízdenky a v dalším kroku pak časovou platnost jízdenky (měsíční, čtvrtletní či roční). V posledním kroku vyberete datum, od kdy chcete aby byla jízdenka platná (můžete kupovat až 30 dnů předem) a přidáte do košíku. Následně přejdete k placení, překontrolujete položky v košíku a zaplatíte. Na výběr máte možnost platit on-line bankovní kartou, přes platební bránu, nebo off-line (bankovním převodem) a zaplatíte.

Alternativní trasy

Od začátku září 2023 se cestující dojíždějící do Brna potýkají s přetíženými komunikacemi zejména od jihu kraje. Jednou z cest, jak se kolonám vyhnout, je využít moderní vlaky IDS JMK. KORDIS jde v tomto cestujícím vstříc a držitelům elektronických předplatních jízdenek zjednodušuje volbu trasy.

V e-shopu IDS JMK si zákazníci už od zahájení prodeje elektronických jízdenek pro celý kraj v roce 2020 mohou pořídit jízdenky s tzv. alternativními trasami. Od 8. září 2023 KORDIS JMK seznam alternativních tras znatelně rozšířil s cílem umožnit cestujícím vyhnout se kolonám vznikajícím na jih a sever od Brna. Zavedení alternativních tras bylo vedeno snahou řešit případy, kdy je možné zejména mezi Brnem a cílovou destinací jet dvěma různými trasami a projeté zóny se přitom liší. S papírovými jízdenkami to nebylo řešitelné. Cestující se museli rozhodnout, kterou z tras budou jezdit častěji. Když potřebovali použít tu druhou, museli si doplatit.

Zavedení elektronických předplatních jízdenek, které jsou navíc levnější než papírové, toto vyřešilo. A tak už teď mohou cestující například mezi Hodonínem nebo Kyjovem a Brnem využívat jak vlaky, tak autobusy jezdící přes různé zóny. Získali tak mnohem větší flexibilitu při cestování bez nutnosti cokoli připlácet. S cílem nabídnout cestujícím možnost vyhnout se při cestě do Brna kolonám od jihu i severu přidal KORDIS od 8. 9. 2023 další alternativní trasy. Pozitiva pocítí nejvíce obyvatelé Mikulova a okolních obcí, kteří mohou do Brna jet nejen autobusem 105, ale i svést se do Šakvic nebo Vranovic a zde přestoupit na rychlé a komfortní vlaky do Brna.

Výhodu rovněž získali cestující z oblasti Kunštátska, Letovicka a Olešnicka, kteří mohou pro cestu do Brna využívat nejen páteřní linku 301, ale mohou vyzkoušet i krátké svezení autobusem do Letovic, Skalice či Rájce-Jestřebí a odtud komfortní spojení moderními vlaky Moravia do centra Brna.

Třetí oblastí, které se výhody dotkly, jsou Jedovnice a další obce ležící směrem k obci Studnice. Jejich obyvatelé nyní mohou volit, jestli do Brna pojedou autobusem 201, nebo vlakem přes Blansko. Alternativní trasy se postupně automaticky nastaví i pro stávající držitele předplatních jízdenek. Při koupi nové jízdenky již budou rovnou automaticky zadány.

Seznam alternativních tras:
Trasa Zóny dokladu Alternativní trasa Platí od
Brno - Hodonín 100,101, 610, 525, 630, 640, 650, 660, 910, 900 Platí i pro cestu linkou R13, S9, R50 v úseku Brno – Břeclav – Hodonín 1. 7. 2020
Brno – Hodonín 100, 101, 510, 525, 535, 545, 555, 565, 912, 900 Platí i pro cestu linkou 109 v úseku Brno – Hodonín 1. 7. 2020
Brno – Ivančice 100, 101, 410, 425, 436, 447 Platí i pro cestu linkou S41 v trase Brno – Ivančice 1. 7. 2020
Brno – Ivančice 100, 101, 410, 427, 437, 447 Platí i pro cestu linkou 405, 406, 423 v trase Brno – Ivančice 1. 7. 2020
Brno – Kyjov 100, 101, 610, 620, 635, 645, 655, 665, 675 Platí i pro cestu linkou 106 v úseku Brno – Kyjov 1. 7. 2020
Brno – Kyjov 100, 101, 610, 620, 635, 643, 652, 662, 675 Platí i pro cestu linkou S6 a R56 v úseku Brno – Kyjov 1. 7. 2020
Hevlín – Znojmo 570, 839, 829, 810, 800 Platí i pro cestu linkou 104 a vlakem S8 v úseku Hevlín – Znojmo 1. 7. 2020
Hevlín – Znojmo 570, 560, 820, 810, 800 Platí i pro cestu linkou 820 v úseku Hevlín – Znojmo 1. 7. 2020
Dolní Kounice – Brno 437, 520, 510, 101, 100 Platí i pro cestu vlakem S41 v úseku Mor. Bránice – Brno 1. 7. 2020
Dolní Kounice – Brno 437, 427, 410, 101, 100 Platí i pro cestu linkou 512 a linkou 2 v úseku Dolní Kounice – Brno 1. 7. 2020
Brno – Bučovice 100, 101, 610, 620, 635, 645 Platí i pro cestu linkou 602 v trase Bučovice - Brno 1. 8. 2021
Brno – Bučovice 100, 101, 610, 620, 730, 645 Platí i pro cestu vlakem S6, R56 v trase Bučovice - Brno 1. 8. 2021
Sulíkov - Boskovice přes Kunštát 265, 266, 277 Platí i pro jízdu přes Letovice 1. 8. 2021
Sulíkov - Boskovice přes Letovice 265, 275, 277 Platí i pro jízdu přes Kunštát 1. 8. 2021
Dolní Věstonice – Břeclav přes Lednici 552, 562, 572, 575 Platí i pro cestu linkou 570 a S8 přes Mikulov a Valtice 1. 8. 2021
Dolní Věstonice – Břeclav přes Mikulov 552, 571, 582, 575 Platí i pro cestu linkou 570 přes Bulhary a Lednici 1. 8. 2021
Mezi zónami 232 a 100 vlakem 100, 215, 225, 235, 232 Platí i pro cestu mezi zónami 232 a 100 přes zóny 101, 210 a 220 11. 9. 2023
Mezi zónami 232 a 100 autobusem 100, 101, 210, 220, 232 Platí i pro cestu mezi zónami 232 a 100 přes zóny 215, 225 a 235 11. 9. 2023
Mikulov - Brno vlakem 100, 101, 510, 525, 535, 545, 552, 571 Platí i pro cestu Mikulov - Brno autobusem přes zóny 520, 530 a 540 11. 9. 2023
Mikulov - Brno autobusem 100, 101, 510, 520, 530, 540, 552, 571 Platí i pro cestu Mikulov - Brno vlakem přes zóny 525, 535 a 545.. 11. 9. 2023
Mezi zónami 552 a 100 vlakem 100, 101, 510, 525, 535, 545, 552 Platí i pro cestu mezi zónami 552 a 100 přes zóny 520, 530 a 540 11. 9. 2023
Mezi zónami 552 a 100 autobusem 100, 101, 510, 520, 530, 540, 552 Platí i pro cestu mezi zónami 552 a 100 přes zóny 525, 535 a 545.. 11. 9. 2023
Mezi zónami 540 a 100 vlakem 100, 101, 510, 525, 535, 540 Platí i pro cestu mezi zónami 540 a 100 přes zóny 520 a 530 11. 9. 2023
Mezi zónami 540 a 100 autobusem 100, 101, 510, 520, 530, 540 Platí i pro cestu mezi zónami 540 a 100 přes zóny 525 a 535 11. 9. 2023
Mezi zónami 246 a 100 vlakem 100, 215, 225, 235, 245, 246 Platí i pro cestu mezi zónami 246 a 100 přes zóny 101, 310, 226, 236 11. 9. 2023
Mezi zónami 246 a 100 autobusem 100, 101, 310, 226, 236, 246 Platí i pro cestu mezi zónami 246 a 100 přes zóny 215, 225, 235, 245 11. 9. 2023
Mezi zónami 265 a 100 autobusem 100, 101, 310, 226, 236, 246, 256, 265 Platí i pro cestu mezi zónami 265 a 100 přes zóny 215, 225, 235, 245, 255 11. 9. 2023
Mezi zónami 266 a 100 vlakem 100, 215, 225, 235, 245, 255, 265, 266 Platí i pro cestu mezi zónami 266 a 100 přes zóny 101, 310, 226, 236, 246, 256 11. 9. 2023
Mezi zónami 266 a 100 autobusem 100, 101, 310, 226, 236, 246, 256, 266 Platí i pro cestu mezi zónami 266 a 100 přes zóny 215, 225, 235, 245, 255, 265 11. 9. 2023
Mezi zónami 277 a 100 vlakem 100, 215, 225, 235, 245, 255, 265, 275, 277 Platí i pro cestu mezi zónami 277 a 100 přes zóny 101, 310, 226, 236, 246, 256 a 266 11. 9. 2023
Mezi zónami 277 a 100 autobusem 100, 101, 310, 226, 236, 246, 256, 266, 277 Platí i pro cestu mezi zónami 277 a 100 přes zóny 215, 225, 235, 245, 255, 265 a 275.. 11. 9. 2023
Mezi zónami 275 a 100 autobusem 100, 101, 310, 226, 236, 246, 256, 266, 275 Platí i pro cestu mezi zónami 275 a 100 přes zóny 265, 255, 245, 235, 225, 215 11. 9. 2023

Nastavení slevy

U elektronických předplatních jízdenek můžete využívat stejné slevy, jako u papírových. Pokud jste student, zadejte do systému studentský průkaz ISIC. Nezapomeňte, že ISIC musíte mít prolongovaný na další školní rok, pokud žádáte o slevu na následující období. Některé slevové kategorie se nastavují automaticky podle věku (děti do 3 let, 6-15 let, případně senioři nad 70 let).

Studenti jazykových škol nemají nárok na studentskou slevu v zónách 100+101, je nutné si v těchto zónách kupovat plné jízdné.

Sleva mi nejde nastavit, co mám dělat?

V takovém případě bude nejlepší, když navštívite jedno z našich Kontkatních center a necháte si slevu ověřit přímo na místě. Dále si také ověřte, zda máte nárok na status studenta. ISIC musí být prolongovaný na další školní rok. Uznáváme ISIC i vložené v oficiální aplikaci ISIC v elektronické podobě.

Jsem student jazykové školy, mám nárok na slevu?

Bohužel ne, nárok na uvedené slevy mají žáci a studenti ve věku od 18 do 26 let, kteří se vzdělávají v základní škole nebo se soustavně připravují na budoucí povolání studiem na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole, vysoké škole v denní nebo prezenční formě studia v ČR nebo studiem, které je svým obsahem a rozsahem postaveno na roveň studia na těchto školách, nebo mají obdobné postavení v zahraničí.


Vrácení jízdenky

Vrácení jízdenky v elektronické podobě je snadnější než kdy dřív. Pro vrácení nemusíte vyplňovat složité žádosti a formuláře. Stačí se přilásit do profilu na našem e-shopu IDS JMK. Následně v horní zelené liště v sekci MOJE PLATNÉ JÍZDENKY vyberete jízdenku, kterou chcete vrátit a kliknete na tlačítko VRÁTIT JÍZDENKU. Následně vyplníte číslo účtu, kam chcete aby poměrná částka za jízdenku byla vrácena. Výše vrácené částky se vám zobrazí přímo v e-shopu

V případě vrácení jízdenky může v ojedinělých případech vrácení peněz trvat až 30 dnů od podání žádosti (taktéž jako při reklamaci). Pokud vracíte jízdenku již po začátku platnosti, pak se vám vrátí tzv. poměrná částka. Tato částka pak zohledňuje datum nákupu, počet již projetých dnů a nebo například druh jízdenky.

Ztráta či přenesení jízdenky na jiný nosič

Jednou z výhod elektronické jízdenky je to, že je za každých okolností uložena v našem systému a tak nehrozí ztráta ani odcizení jízdenky. Pokud zjistíte ztrátu nosiče předplatní jízdenky, stačí se přihlásit do profilu na e-shopu IDS JMK a zadat do systému nosič nový. Následně v sekci MOJE JÍZDENKY je u jízdenky tlačítko PŘENÉST NA JINÝ NOSIČ. Následně z nabídky vyberete jiný vložený nosič a změnu potvrdíte, změna se propíše okamžitě do systému. Nepoužívaný nosič můžete ze systému smazat.

Doložení jízdenky

Pokud cestující u sebe při kontrole revizorem nemá platnou poředplatní jízdenku, ale má ji například zapomenutou doma, je možné takovou jízdenku zpětně doložit. Pokud jste při přepravní kontrole nepředložili svůj nosič, na kterém je uložena informace o vaší zakoupené předplatní nepřenosné jízdence, je nutné uhradit do 5 dnů manipulační poplatek 50 Kč. Doložení jízdenky lze zaplatit z pohodlí domova. Následující den se přihlásíte pod svým heslem do našeho e-shopu, kde v záložce „Moje kontroly revizorem“ vyplníte číslo Zápisu o provedené přepravní kontrole a datum, kdy ke kontrole došlo, a následně můžete uhradit manipulační poplatek 50 Kč.

Více o přepravní kontrole zde.

Dárkový poukaz

V e-shopu si můžete zakoupit dárkový poukaz (slevový voucher) ve vámi zvolené hodnotě mezi 100 a 10000 Kč s platností 1 rok od zakoupení (po vypršení platnosti voucher propadá). Voucher obdržíte po jeho zaplacení do e-mailu v podobě PDF souboru (případně si ho kdykoliv můžete stáhnout v sekci Moje platby). Voucher slouží ke slevnění pouze nepřenosných předplatních jízdenek systému IDS JMK. Vybrat si můžete z více motivů.

Při nákupu a následném výběru požadované jízdenky má držitel voucheru pod košíkem možnost zadat kód jednoho (či více) slevových voucherů. Voucher se přidá do košíku jako sleva a kupující tak bude platit nižší částku. Pokud by byla hodnota voucheru v hodnotě ceny jízdenky, objeví se pod košíkem možnost zaplatit jízdenku v plné výši hodnoty voucheru. Voucher lze použít pouze jednou a pokud by bude jeho hodnota vyšší než cena jízdenek v košíku, zbylá částka voucheru propadne. Voucher prozatím nelze využít ke zlevnění jízdenek obsahujících pouze zóny 100 či 101.

Obchod IDS JMK

Do našeho obchodu, kde můžete zakoupit nosiče (klíčenky, anonymní bankovní karty,...), nebo propagační předměty (vystřihovánky, trička či hrnky,...) se nově dostanete bez nutnosti registrace. Obchod je tedy přístupný rovnou z adresy eshop.idsjmk.cz


Doprovod dítěte do 3 let

Pro děti do 3 let je možné pořídit předplatní jízdenku pro doprovod dítěte do 3 let. Jízdenka umožňuje bezplatnou spolujízdu jedné osobě doprovázející dané dítě při cestách po Brně (po zónách 100 + 101) a po Hodoníně (úsek Hodonín - Hodonín). Pro cesty po Brně se jízdenka vydává POUZE v elektronické podobě - tzn. na bankovní kartě. Nyní již jízdenku pro doprovod v papírové podobě nekoupíte. Elektronickou jízdenku pořídíte na e-shopu IDS JMK. Jízdenka je vydaná pro dítě, ale může být na vaší bankovní kartě. Pokud se při hlídání dítěte střídáte, je možné pro něj pořídit více předplatních jízdenek. Vždy však s vámi musí dítě do 3 let cestovat! Jízdenka neplatí, pokud jej třeba jedete jen někam vyzvednout. Bezplatná předplatní jízdenka pro doprovod dítěte do 3 let je vhodná i pro mimobrněnské děti do 3 let, které alespoň občas cestují do Brna. Jejich doprovod může využít kombinaci jízdních dokladů a zaplatí jen za mimobrněnské zóny. Pokud často cestujete s dítětem do 3 let mimo Brno, je pro vás určena Roční předplatní jízdenka pro doprovod dítěte do 3 let pro všechny zóny. Vyjde na 2 400 Kč/rok a umožňuje libovolné cestování po celém IDS JMK jedné osobě doprovázející dítě do 3 let.

Pro pořízení jízdenky na e-shopu IDS JMK se zaregistrujte, profil vyplňujte na údaje dítěte, nikoliv na vás! Vyplňte potřebné údaje, vložte nosič a v posledním kroku zvolte slevu pro dítě do 3 let a potvrďte koupi jízdenky. Jízdenka je ihned platná.


Elektronické jízdné Břeclav

Ve všech autobusech městské i linkové dopravy v Břeclavi lze platit za jízdné bankovní kartou. Jedna cesta po Břeclavi placená elektronicky bez přestupu vyjde na 12 Kč, dítě a mládež do 18 let a studenti 18 až 26 let, psi a zavazadla platí 6 Kč. Při elektronické platbě je možné využít i jízdenku přestupní platnou 40 minut za 16/8 Kč. Při platbě v hotovosti vyjde nepřestupní jízdenka na 20/10 Kč!

Čipové karty BORS mohou cestující používat jako předplatní jízdenky i pro platbu za jednorázové jízdenky až do odvolání včetně dobíjení elektronických peněženek. Původně zamýšlené termíny jejich zrušení byly posunuty kvůli epidemii COVID-19. Přesto doporučujeme postupně přejít na bankovní karty. Životnost karet BORS postupně končí. Bankovní kartu lze pořídit i pro děti v řadě bank zdarma nebo za malý poplatek. Lze nastavit jen minimální povolenou částku k placení – např. 100 Kč na měsíc, dle banky.

Pro cestování je nejlepším řešením si pořídit výhodnou předplatní jízdenku (dospělí 330 Kč / měsíc, děti a studenti 165 Kč / měsíc). Nejvýhodnější je pak roční jízdenka za 2 950 Kč, se kterou 3 měsíce v roce jezdíte zdarma. Děti a studenty vyjde roční jízdenka jen na 1 475 Kč. Občané nad 65 let mohou v Břeclavi v autobusech cestovat bezplatně jen s občanským průkazem. Všechny jízdenky můžete mít elektronické na vaší kartě. Vyřídíte je z domova přes eshop.idsjmk.cz


Elektronické jízdné Znojmo

Ve všech autobusech městské i linkové dopravy ve Znojmě lze platit za jízdné bankovní kartou zejména ve validátoru u prostředních dveří a v případě potřeby u řidiče. Jedna cesta po Znojmě placená elektronicky bez přestupu vyjde na 12 Kč, dítě a mládež do 18 let, studenti 18 až 26 let s ISIC, osoby nad 65 let, psi a zavazadla platí 6 Kč. Při používání plateb ve validátoru se při přestupech může vytvořit i jízdenka v ceně 16 Kč / 8 Kč a za celý den cestování po Znojmě cestující nezaplatí více než 40 Kč / 20 Kč. Při platbě v hotovosti u řidiče vyjde nepřestupní jízdenka na 20 Kč / 10 Kč! Původní čipové karty ZDS PSOTA mohou cestující používat jako předplatní jízdenky až do odvolání.

Přesto doporučujeme postupně přejít na bankovní karty. Bankovní kartu lze pořídit i pro děti v řadě bank zdarma nebo za malý poplatek. Lze nastavit jen minimální povolenou částku k placení – např. 100 Kč na měsíc, dle banky. Pro cestování je nejlepším řešením si pořídit výhodnou předplatní jízdenku (dospělí 330 Kč/měsíc, děti a studenti 165 Kč/měsíc). Nejvýhodnější je pak roční jízdenka za 2 950 Kč, se kterou 3 měsíce v roce jezdíte zdarma. Děti a studenty vyjde roční jízdenka jen na 1 475 Kč. Starobní důchodci, osoby invalidní III. stupně a osoby invalidní I. a II. stupně starší 50 let mohou ve Znojmě cestovat bezplatně po vyřízení příslušného kupónu na bankovní kartu. Všechny jízdenky můžete mít elektronické na vaší kartě. Vyřídíte je z domova přes eshop.idsjmk.cz Pro řešení dotazů a nejasností můžete využít Kontaktní centrum IDS JMK, které najdete v nádražní budově v prostorách bývalého ČD Centra.

Podrobné informace o městské dopravě ve Znojmě najdete na webu Znojmo jede!


Pípni a jeď!

Pípání, tedy placení prostřednictvím automatického systému bez výběru konkrétních jízdenek, funguje v tarifních zónách 100 a 101. To znamená, že tento systém placení jízdenek můžete využívat v městské dopravě v Brně a obdobný systém je také ve Znojmě, s trefným názvem Znojmo jede! Při cestování tedy stačí pouze přikládat bankovní kartu. Pokud chcete vyjet mimo město Brno, například tramvají do Modřic, trolejbusem do Šlapanic, nebo autobusem k hradu Veveří, nestačí jen pípat, ale musíte si v žlutém validátoru vybrat konkrétní jízdenku pro patřičný počet tarifních zón, což naše terminály umí taky.