Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje

Slevy a zvýhodnění

Předplatní jízdenky Univerzální jízdenky Děti od 3 do 6 let Děti 6 až 15 let Mládež 15 až 18 let Studenti 18 až 26 let Důchodci a inv. důchodci Osoby nad 65 let Osoby nad 70 let ZTP a ZTP/P Invalidé 3. stupně

V tomto oddílu vám přinášíme přehled nejdůležitějších slev a zvýhodnění, která můžete při cestování s IDS JMK čerpat. Pokud byste potřebovali některou informaci podrobněji vysvětlit, napište nám na info@kordis-jmk.cz.

Předplatní jízdenky pro časté a pravidelné cesty

S předplatními jízdenkami může ušetřit prakticky každý. Jsou určeny pro ty, kteří cestují s IDS JMK pravidelně do práce či do školy. Vyplatí se už při více než 3 zpátečních cestách týdně. V případě studentů v Brně se dokonce vyplatí už při více než 6 zpátečních cestách za měsíc!

Předplatní jízdenky se prodávají na měsíc, 3 měsíce nebo rok. Na čím delší dobu si jízdenku koupíte, tím více ušetříte. Například u roční jízdenky na 2 zóny ušetříte v porovnání s cenou jednorázových jízdenek až polovinu jízdného . Předplatní jízdenky jsou obvykle na jméno, může s nimi tedy cestovat jen osoba, pro kterou jsou vydány. Existují i o něco dražší předplatní jízdenky přenosné - může je použít kdokoliv. Ty využívají například úřady nebo firmy pro cesty svých zaměstnanců.

Zvýhodnění pro držitele předplatních jízdenek:
 • Kombinace jízdních dokladů. Při cestě mimo oblast platnosti své předplatní jízdenky si stačí koupit jízdenku jen pro nepředplacené zóny. Za stejné zóny tak neplatíte dvakrát.
 • S držitelem roční základní jízdenky mohou v nepracovní dny cestovat až 4 další osoby, z toho jedna ve věku nad 15 let. Když tedy má jeden člen rodiny roční jízdenku, může s ním v předplacených zónách v nepracovní den vyrazit třeba celá rodina.
 • Držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100 + 101 mohou v těchto zónách bezplatně přepravovat psa nebo spoluzavazadlo nebo jízdní kolo.

Předplatní jízdenky lze koupit vždy pro minimálně dvě sousedící zóny. Jejich čísla zjistíte podle plánu sítě linek. Pokud jezdíte na kratší vzdálenosti - můžete ověřit, jestli Vám nevychází jízdenka úseková či dvouúseková.

Předplatní jízdenky mohou být v papírové nebo elektronické podobě. V papírové podobě se prodávají na předprodejních místech. Předem je potřeba si připravit barevnou průkazkovou fotografii (může být i vytištěná na domácí tiskárně), doklad totožnosti a případně i příslušná potvrzení o nároku na slevu. Papírová předplatní jízdenka se skládá ze dvou částí - průkazka s vaším jménem, datem narození a fotografií a dále z kupónu. Při kontrole musíte předložit obojí. Průkazka platí delší dobu v závislosti na slevové kategorii cestujícího. Kupón platí od zvoleného data na dobu 1 kalendářní měsíc, 3 měsíce či rok. Roční kupóny se vydávají ve 4 částech. Den začátku platnosti jízdenky si zvolíte sami. Na vlakových nádražích i v předprodejích DPMB lze platit bankovními kartami.

Elektronické předplatní jízdenky jsou obvykle spojeny s vaší bankovní kartou. Jejich pořízení je stejně jednoduché jako koupě čehokoli na e-shopu. Zaregistrujete se, nahrajete svou aktuální fotografii, zaregistrujete platební kartu, ke které má být jízdenka vedena a nakonec platební kartou zaplatíte. Pokud nežádáte slevu, není třeba navštěvovat fyzicky žádnou pobočku. Pokud chcete uznat nárok na slevu, postupujete podle pokynů, které z e-shopu obdržíte.

Předplatní jízdenky na měsíc a déle je možné vrátit bez udání důvodu. Přesné podmínky najdete v sekci Vrácení jízdenek.

Mezi předplatní jízdenky se řadí i jízdenky platné na 24 hodin nebo několik dnů. Ty jsou výhodné zejména pro turisty nebo pro ty, kteří dojíždějí např. jen jeden týden či pár dnů na školení. Podrobnosti uvádíme v sekci věnované turistům.

Univerzální jízdenky a aplikace POSEIDON

Univerzální jízdenky a aplikace POSEIDON jsou výhodné pro ty, kteří pracují ve dvanáctihodinových směnách, dojíždí do práce či školy jen občas nebo vyrážejí na výlety či za známými.

S univerzální jízdenkou nebo s její vylepšenou elektronickou podobou - mobilní aplikací POSEIDON - vyjdou ceny jízdného v porovnání s běžnou základní jednorázovou jízdenkou asi o 10% levněji. POSEIDON a univerzální jízdenka nahradí většinu jednorázových jízdenek. Podle toho, jakou jízdenku zrovna potřebujete, takové políčko univerzální jízdenky si označíte. Někdo univerzálním jízdenkám říká i nekonečné jízdenky. Když se blíží poslední políčko, stačí koupit novou jízdenku, navázat při počítání na tu původní a pokračovat dále.

Děti, mládež, studenti a osoby nad 65 let používají zlevněnou univerzální jízdenku. Platí pro ni trochu odlišná pravidla. Nahrazuje jízdenky Zlevněné A i Zlevněné B, lze použít i jako úseková jízdenka.

Podrobné informace najdete zde.

Děti od 3 do 6 let

 • Děti do 6 let cestují v celém IDS JMK bezplatně bez ohledu na jejich počet. Vždy však s nimi musí jet aspoň jeden doprovod starší 10 let. Není zapotřebí žádný doklad o věku dítěte.
 • Pro děti do 3 let je možné pořídit předplatní jízdenku pro doprovod dítěte do 3 let. Jízdenka umožňuje bezplatnou spolujízdu jedné osobě doprovázející dané dítě při cestách po Brně (po zónách 100 + 101) a po Hodoníně (úsek Hodonín - Hodonín).
 • Pro cesty po Brně se jízdenka vydává POUZE v elektronické podobě - tzn. na bankovní kartě. Nyní již jízdenku pro doprovod v papírové podobě nekoupíte. Elektronickou jízdenku pořídíte na e-shopu IDS JMK. Jízdenka je vydaná pro dítě, ale může být na vaší bankovní kartě. Pokud se při hlídání dítěte střídáte, je možné pro něj pořídit více předplatních jízdenek. Vždy však s vámi musí dítě do 3 let cestovat! Jízdenka neplatí, pokud jej třeba jedete jen někam vyzvednout.
 • Bezplatná předplatní jízdenka pro doprovod dítěte do 3 let je vhodná i pro mimobrněnské děti do 3 let, které alespoň občas cestují do Brna. Jejich doprovod může využít kombinaci jízdních dokladů a zaplatí jen za mimobrněnské zóny. Pokud často cestujete s dítětem do 3 let mimo Brno, je pro vás určena Roční předplatní jízdenka pro doprovod dítěte do 3 let pro všechny zóny. Vyjde na 2400 Kč/rok a umožňuje libovolné cestování po celém IDS JMK jedné osobě. doprovázející dítě do 3 let. Přeprava je možná v nepracovní dny bez omezení, v pracovní dny od 8:00 ráno.
 • Pro pořízení jízdenky na e-shopu IDS JMK se zaregistrujte, profil vyplňujte na údaje dítěte, nikoliv na vás! Vyplňte potřebné údaje, vložte nosič a v posledním kroku zvolte slevu pro dítě do 3 let a potvrďte koupi jízdenky. Jízdenka je ihned platná.

Dětí od 6 do 15 let

 • Děti od 6 do 15 let cestují v celém IDS JMK s jízdenkou Zlevněnou A nebo s předplatními jízdenkami pro tuto věkovou skupinu. Mohou využít i Zlevněné univerzální jízdenky nebo jízdenky koupené přes aplikaci POSEIDON.
 • Pro cesty na výlety je možné použít i zlevněné jízdenky na 24 hodin nebo na několik dní, podle aktuální nabídky, pro Brno, mimobrněnské zóny, všechny zóny nebo turistické oblasti.
 • Mimo město Brno děti do 15 nemusí dokládat svůj věk. Ve městě Brně v linkách do čísla 99 v případě jednorázových a jednodenních jízdenek musí doložit věk oficiálním průkazem s fotografií, jménem a datem narození. Mohou použít např. průkazku IDS JMK.
 • Děti do 10 let si navíc mohou pořídit bezplatnou elektronickou nebo papírovou předplatní jízdenku pro Brno (zóny 100 + 101) a pro Hodonín (úsek Hodonín - Hodonín).
 • Bezplatná předplatní jízdenka pro děti do 10 let je vhodná i pro mimobrněnské dětí, které aspoň občas cestují do Brna. Mohou využít kombinaci jízdních dokladů a zaplatí jen za mimobrněnské zóny.
 • Jízdenky je možné koupit na počkání na předprodejních místech IDS JMK. V případě předplatní jízdenky je nutné předložit průkazkovou fotografii a rodný list dítěte nebo jiný oficiální doklad o jeho věku.
 • Další podrobnosti najdete ve ve speciálním letáku.

Mládež od 15 do 18 let

Mládež od 15 do 18 let se v IDS JMK přepravuje:
 • S předplatními jízdenkami určenými pro tuto věkovou kategorii.
 • S jízdenkami Zlevněnými A - "bez BrnA". Ty umožňují jízdu všemi druhy dopravy (vlak, regionální autobus, městská doprava) mezi zastávkami ležícími mimo Brno a dále rovněž mezi mimobrněnskou zastávkou a výstupní zastávkou v Brně. Po výstupu v Brně však už není možné dále přestoupit na jinou linku městské dopravy. Obdobně při cestě zpět jízdenka platí jen v tom dopravním prostředku, z něhož vystoupíte až mimo Brno. Přeprava s touto jízdenkou tak není povolena v případech, kdy je nástupní i výstupní zastávka v Brně a chcete využít linku do čísla 99. Naopak tato jízdenka umožňuje přepravu i po Brně, pokud chcete jet vlakem nebo linkou s číslem 100 a výše.
 • S jízdenkami Zlevněnými B - "včetně Brna". Tyto jízdenky umožňují cestování bez omezení všemi linkami a spoji v IDS JMK včetně brněnské městské dopravy.
 • Se Zlevněnými univerzálními jízdenkami a s mobilní aplikací POSEIDON
 • S jízdenkami Zlevněnými - pro 24 hodin až několik dní. Tyto jízdenky však mají platnost shodnou s jízdenkami Zlevněnými A - tzn. umožní cestování mimo Brno bez omezení na linky a umožňují dojezd do Brna. Neumožňují však už cestování městskou dopravou po Brně.
 • Při cestování s jednorázovými jízdenkami musí děti od 15 do 18 let prokázat svůj věk průkazkou IDS JMK nebo dokladem totožnosti (občanský průkaz, pas). Při cestování s předplatní jízdenkou je dokladem samotná průkazka předplatní jízdenky.
 • Jízdenky je možné koupit na počkání na předprodejních místech IDS JMK. V případě předplatní jízdenky je nutné předložit průkazkovou fotografii a doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas).
 • Další podrobnosti najdete ve ve speciálním letáku.

Studenti od 18 do 26 let

Studenti od 18 do 26 let se v IDS JMK přepravují:
 • S předplatními jízdenkami určenými pro tuto věkovou kategorii.
 • S jízdenkami Zlevněnými A - "bez BrnA". Ty umožňují jízdu všemi druhy dopravy (vlak, regionální autobus, městská doprava) mezi zastávkami ležícími mimo Brno a dále rovněž mezi mimobrněnskou zastávkou a výstupní zastávkou v Brně. Po výstupu v Brně však už není možné dále přestoupit na jinou linku městské dopravy. Obdobně při cestě zpět jízdenka platí jen v tom dopravním prostředku, z něhož vystoupíte až mimo Brno. Přeprava s touto jízdenkou tak není povolena v případech, kdy je nástupní i výstupní zastávka v Brně a chcete využít linku do čísla 99. Naopak tato jízdenka umožňuje přepravu i po Brně, pokud chcete jet vlakem nebo linkou s číslem 100 a výše.
 • S jízdenkami Zlevněnými B - "včetně Brna". Tyto jízdenky umožňují cestování bez omezení všemi linkami a spoji v IDS JMK včetně brněnské městské dopravy.
 • Se Zlevněnými univerzálními jízdenkami a s mobilní aplikací POSEIDON
 • S jízdenkami Zlevněnými - pro 24 hodin až několik dní. Tyto jízdenky však mají platnost shodnou s jízdenkami Zlevněnými A - tzn. umožní cestování mimo Brno bez omezení na linky a umožňují dojezd do Brna. Neumožňují však už cestování městskou dopravou po Brně.
 • Při cestování s jednorázovými jízdenkami musí studenti od 18 do 26 let prokázat svůj věk průkazkou IDS JMK nebo průkazem ISIC. Při přepravní kontrole může být vyžadováno doložení statutu studenta průkazem ISIC. Potvrzení o studiu se pro doložení nároku na slevu neuznává. Pro vydání předplatní jízdenky stejně jako při vydání dalšího kupónu je vždy nutné doložit status studenta průkazem ISIC nebo dalšími způsoby definovanými v Tarifu IDS JMK.
 • Jízdenky je možné koupit na počkání na předprodejních místech IDS JMK. V případě předplatní jízdenky je nutné předložit průkazkovou fotografii, doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a doložit status studenta.
 • Další podrobnosti najdete ve ve speciálním letáku.

Důchodci a invalidní důchodci do 65 let

 • Důchodcům a invalidních důchodcům do 65 let se poskytují slevy na předplatní jízdenky. Neposkytují se slevy na jednorázové a jednodenní jízdenky.
 • Předplatní jízdenky je možné koupit na počkání na předprodejních místech IDS JMK. V případě předplatní jízdenky je nutné předložit průkazkovou fotografii, doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a doložit status důchodce či invalidního důchodce III. stupně - např. rozhodnutím o přiznání důchodu, ústřižkem poštovní poukázky pro příjemce: “Důchody – výplatní doklad” nebo potvrzením o pobírání důchodu, které nesmí být starší než 2 měsíce. Při koupi dalšího kupónu a obnově průkazky postačuje předložit předchozí průkazka pro důchodce.
 • Po dosažení věku 65 let se snižují ceny za cestování mimo město Brno a není nutné dokládat statut důchodce, pro cestování v zónách 100 + 101 však platí nadále výše uvedená pravidla.
 • Další podrobnosti najdete ve ve speciálním letáku.

Osoby nad 65 let

Osoby ve věku nad 65 let let se přepravují:
 • S předplatními jízdenkami určenými pro tuto věkovou kategorii.
 • S jízdenkami Zlevněnými A - "bez BrnA". Ty umožňují jízdu všemi druhy dopravy (vlak, regionální autobus, městská doprava) mezi zastávkami ležícími mimo Brno a dále rovněž mezi mimobrněnskou zastávkou a výstupní zastávkou v Brně. Po výstupu v Brně však už není možné dále přestoupit na jinou linku městské dopravy. Obdobně při cestě zpět jízdenka platí jen v tom dopravním prostředku, z něhož vystoupíte až mimo Brno. Přeprava s touto jízdenkou tak není povolena v případech, kdy je nástupní i výstupní zastávka v Brně a chcete využít linku do čísla 99. Naopak tato jízdenka umožňuje přepravu i po Brně, pokud chcete jet vlakem nebo linkou s číslem 100 a výše.
 • S jízdenkami Zlevněnými B - "včetně Brna". Tyto jízdenky umožňují cestování bez omezení všemi linkami a spoji v IDS JMK včetně brněnské městské dopravy.
 • Se Zlevněnými univerzálními jízdenkami a s mobilní aplikací POSEIDON
 • S jízdenkami Zlevněnými - pro 24 hodin až několik dní. Tyto jízdenky však mají platnost shodnou s jízdenkami Zlevněnými A - tzn. umožní cestování mimo Brno bez omezení na linky a umožňují dojezd do Brna. Neumožňují však už cestování městskou dopravou po Brně.
 • Při cestování s jednorázovými jízdenkami musí osoby nad 65 let prokázat svůj věk průkazkou IDS JMK nebo dokladem totožnosti (občanský průkaz, pas). Pro vydání předplatní jízdenky stejně jako při vydání dalšího kupónu je vždy nutné doložit věk dokladem totožnosti.
 • Jízdenky je možné koupit na počkání na předprodejních místech IDS JMK. V případě předplatní jízdenky je nutné předložit průkazkovou fotografii a doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas).
 • Další podrobnosti najdete ve ve speciálním letáku.

Osoby nad 70 let

Osoby ve věku nad 70 let let se přepravují za stejných podmínek jako osoby nad 65 let, ale získávají navíc další zvýhodnění:
 • Po dosažení věku 70 let, vzniká nárok na vydání bezplatné předplatní jízdenky pro Brno (zóny 100 + 101) a pro města Adamov, Blansko, Břeclav (zde už od 65 let), Hodonín, Kyjov, Mikulov, Vyškov, Znojmo. Ve městě Brně (v zónách 100 + 101) lze pro doložení nároku na bezplatné cestování použít občanský nebo řidičský průkaz, případně pas. Existuje i možnost vystavit si jízdenku v papírové podobě, která skládá z průkazky platné 4 roky a ročního kupónu, který je nutné obnovovat. Bezplatnou předplatní jízdenku lze pořídit i elektronicky. V ostatních městech postačuje pro doložení nároku průkazka. Ve Znojmě je bezplatná přeprava navíc poskytována starobním důchodcům, osobám invalidním III. stupně bez věkového omezení a osobám invalidním I. a II. stupně starším 50 let.
 • Osoby nad 70 let let mohou při cestě z Brna nebo do Brna využít kombinaci jízdních dokladů bez ohledu na to, jestli se prokazují dokladem totožnosti nebo průkazkou s bezplatným kupónem. Zaplatí jen za mimobrněnské zóny.
 • Pokud často cestujete mimo Brno, je pro vás určena Roční předplatní jízdenka pro osoby nad 70 let pro všechny zóny. Vyjde na 1237 Kč / rok a umožňuje libovolné cestování po celém IDS JMK. Přeprava je možná v nepracovní dny bez omezení, v pracovní dny od 8:00 ráno.
 • Další podrobnosti najdete ve ve speciálním letáku.

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P se přepravují:
 • Bezplatně v městských dopravách ve městech Brno (v zónách 100 + 101, včetně linek 1 až 99 vyjíždějících mimo tyto zóny), Adamov, Blansko (včetně linky 226), Břeclav, Hodonín, Kyjov, Vyškov, Znojmo. Pro uznání nároku na bezplatnou přepravu postačuje předložit průkaz ZTP nebo ZTP/P.
 • Mimo výše uvedené města s jednorázovými jízdenkami pro ZTP. Prodávají je jak řidiči autobusů, tak průvodčí a lze je koupit i na nádražích.
 • S jednodenní jízdenkou pro ZTP v ceně 35 Kč, která platí ve všech linkách a ve všech zónách IDS JMK po dobu 24 hodin. Je k dispozici na nádražích, u řidičů regionálních autobusů i u průvodčích.
 • Ve vlacích nově neplatí příplatek za jízdní doklad prodaný z obsazené stanice držitelé průkazů ZTP a ZTP/P se zrakovým postižením a cestující na vozíku pro invalidy.
 • Pokud cestujete hodně často mimo Brno, je pro vás určena Roční předplatní jízdenka pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P pro všechny zóny. Vyjde na 2400 Kč / rok a umožňuje libovolné cestování po celém IDS JMK. Přeprava je možná bez časového omezení.
 • Další podrobnosti najdete ve ve speciálním letáku.

Invalidé 3. stupně

 • Osobám invalidním ve 3. stupni se poskytují slevy na předplatní jízdenky i na jednorázové jízdenky.
 • Jednorázové jízdenky se používají Zlevněné A nebo Zlevněné B. Jízdenky Zlevněné A umožňují cestování vlaky a regionálními autobusy a dojezd do města Brna bez přestupu v Brně na brněnskou městskou dopravu. Jízdenky zlevněné B umožňují dopravu všemi linkami IDS JMK včetně cestování linkami brněnské městské dopravy po Brně. Při koupi jízdenky a při kontrole se osoba invalidní ve 3. stupni prokazuje: elektronickým nosičem IDS JMK – tzn. bankovní kartou, klíčenou či samolepkou, na němž má ověřenou totožnost a slevu OI3S nebo papírovou průkazkou IDS JMK s kódem 5 nebo papírovým potvrzením od ČSSZ s QR kódem nebo elektronickým QR kódem v mobilu od ČSSZ.
 • Předplatní jízdenky je možné koupit prostřednictvím eshop.idsjmk.cz s následným doložením nároku na slevu do 5 dnů nebo ve formě tištěné průkazky s kupónem na předprodejních místech IDS JMK. V případě tištěné průkazky je nutné předložit průkazkovou fotografii, doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a doložit status osoby invalidní ve 3. stupni – papírovým potvrzením od ČSSZ s QR kódem nebo elektronickým QR kódem v mobilu od ČSSZ.
 • Pozor! Pro osoby invalidní ve 3. stupni, které nemají průkaz ZTP nebo ZTP/P nemohou použít jízdenky pro ZTP.