Logo IDS JMK
Integrovaný dopravní systém
Jihomoravského kraje
Oficiální stránky Statutárního města Brna
Oficiální stránky Jihomoravského kraje
Česky
English
Deutsch
Russia
Esperanto
5 4317 4317
Facebook
info@kordis-jmk.cz
DOSTÁVEJTE INFORMACE
O ZMĚNÁCH V DOPRAVĚ

 
 
Informace k ochraně osobních údajů.
ZMĚNY V POSEIDONU
Upozorňujeme, že přihlášení pod tímto textem je pouze do staré verze POSEIDONU. Údaje z nové verze najdete přímo ve svém mobilním zařízení. Stará verze POSEIDONU přestane prodávat jízdenky 30. 4. 2018. Nainstalujte si novou verzi!

Můj IDS JMK

Zapomenuté heslo
Registrace

Anketa

oprava
Co vám nejvíc chybí při stávající karanténě?
Kontakty s ostatními lidmi, známými, kolegy…
Návštěvy restaurací, klubů, barů…
Návštěvy sportovišť, welnesů, tréninky…
Možnosti nakupovat …
Kultura, divadla, kino, muzea…
Možnost městského života, ruch na ulicích …
Něco jiného…
Všimli jste si v záplavě informací o koronaviru, jaké je venku krásné jaro?
Určitě, ano…
Ani ne, mám jiné starosti…
Celkem hlasovalo 1121 osob.

ceSTování S PrůKaZKou ZTP a ZTP/P

Cestování ve vlacích

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mohou při cestování vlakem využít dva druhy tarifu:
  • Tarif ČD - v rámci tohoto tarifu si kupují zlevněné jízdenky ČD pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Tyto jízdenky nemohou dále použít při případném přestupu na regionální autobusy.
  • Tarif IDS JMK - po předložení průkazky ZTP a ZTP/P si mohou v předprodeji zakoupit zlevněnou jednorázovou jízdenku, která je přestupní a mohou s ní tedy dále přestoupit na regionální autobusy. Pozor - tyto jízdenky IDS JMK je nutno před nástupem do vlaku označit na nástupišti v označovači.
Průvodci držitele průkazu ZTP/P mají vždy nárok na bezplatnou přepravu

Cestování v tramvajích, autobusech a trolejbusech

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mohou v IDS JMK za zvýhodněné ceny cestovat následujícím způsobem:
  • V tramvajích, autobusech a trolejbusech na území zón 100 a 101 (většina území města Brna), v zóně 225 (Adamov), 235 (Blansko), 370 (Bystřice n/P), 571 (Mikulov), 575 (Břeclav), 675 (Kyjov), 740 (Vyškov), 800 (Znojmo) a v zóně 900 (Hodonín) a dále ve všech linkách označených čísly do 100 a na lince 226cestují držitelé průkazů ZTP a ZTP/P zdarma.
  • Při cestě autobusy mimo výše uvedených případů mají držitelé průkazů ZTP a ZTP/P dvě možnosti:
    • Pokud nechtějí dále přestupovat – mohou si u řidiče autobusu zakoupit jednorázovou jízdenku pro ZTP a ZTP/P za zvýhodněnou cenu. Tato jízdenka je nepřestupní, pokud chce cestující pokračovat v cestě dalším autobusem, musí si koupit další jízdenku.
    • Pokud chtějí dále přestupovat – mohou po předložení průkazu ZTP nebo ZTP/P použít zlevněnou přestupní jízdenku (určenou pro děti do 15 let). S touto jízdenkou mohou potom přestupovat na další linky IDS JMK včetně vlaků.
Průvodci držitele průkazu ZTP/P mají vždy nárok na bezplatnou přepravu.

Kombinace jízdních dokladů

Při cestách mimo zóny 100 a 101 mohou všichni držitelé průkazů ZTP a ZTP/P využít výhodné kombinace jednorázových jízdenek a průkazu ZTP nebo ZTP/P. Přitom platí pravidlo, že držitel průkazu ZTP a ZTP/P si kupuje jízdenku jenom pro ty zóny případně dopravní prostředky, v nichž nemá nárok na bezplatnou přepravu. Pozor! Průkazy ZTP a ZTP/P neumožňují bezplatnou cestu vlakem a to ani v zónách 100 a 101.
Protože průkazy ZTP a ZTP/P v zónách 225, 235, 370, 571, 575, 675, 740, 800 a 900 nahrazují úsekovou předplatní jízdenku vydanou pro tato města, není možné při cestách mimo tato města využít kombinaci jízdného a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P hradí jízdné pro ZTP v plné výši.

Závěrečné doporučení

Vzhledem k tomu, že cenové rozdíly mezi jednotlivými doporučenými tarify jsou minimální, doporučujeme všem držitelům průkazek ZTP a ZTP/P, aby si při cestách s linkami IDS JMK vždy pořizovali zlevněné jednorázové jízdenky IDS JMK. Zaplatíte jen o několik korun více, odpadnou vám však starosti s kupováním dalších jízdních dokladů při přestupu.

Příklady cestování držitelů průkazů ZTP a ZTP/P

Příklad 1: Držitel průkazu ztp cestuje z Veverské Bítýšky do Brna - pouze autobusy
V tomto případě si za 5 Kč zakoupí zlevněnou nepřestupní jízdenku pro držitele průkazu ZTP na dvě zóny, která mu platí pro zóny 325 a 310. Zbývající část cesty po zónách 101 a 100 nemusí za jízdné platit, protože se prokazuje průkazem ZTP. Při zpáteční cestě si zakoupí zlevněnou nepřestupní jízdenku pro ZTP na dvě zóny u řidiče autobusu při nástupu.
Příklad 2: Držitel průkazu ztp cestuje z Veverské Bítýšky do centra Brna - autobusem a vlakem
V tomto případě si za 17 Kč zakoupí zlevněnou přestupní jízdenku na čtyři zóny, která mu platí pro zóny 325, 310 a pro cestu vlakem přes zóny 101 a 100. Po výstupu z vlaku při cestě po zónách 101 a 100 nemusí za jízdné platit, protože se prokazuje průkazem ZTP. Při zpáteční cestě si zakoupí zlevněnou jízdenku na čtyři zóny na nádraží.
Příklad 3: Držitel průkazu ztp cestuje z Jedovnic do Blanska
Zakoupí si zlevněnou nepřestupní úsekovou jízdenku pro ZTP za cenu 2 Kč, která mu platí do Lažánek. Odtud může stejným autobusem pokračovat zdarma po celém Blansku (resp. zóně 235). Při zpáteční cestě nemůže využít kombinace jízdného a proto si u řidiče autobusu na blanenském autobusovém nádraží zakoupí koupí jízdenku s platností 2 zóny / (15) 45 minut pro ZTP v ceně 5 Kč. Pokud by nastupoval v Blansku, Lažánkách, postačovala by mu pouze úseková jízdenka pro ZTP za 2 Kč.
PROSÍM POZOR! Kompletní sortiment jednorázových jízdenek lze koupit pouze v linkách s číslem nad 100. U linek s číslem do 100 je nutné si zakoupit jízdenky předem. Řidič v nich prodává pouze omezený sortiment jízdenek za vyšší cenu.
VYHLEDÁVAČ SPOJENÍ
Klikněte pro výběr dne
Přidat přestup (max. 3 přestupy)
Příjezd / Odjezd
Všechna spojení / Nízkopodlažní spojení
Prohodit Z / Do
Obsahuje spojení
do 30.06.2020
poseidon_banner
RYCHLÉ ODKAZY
Logo KORDIS JMK, organizátora IDS JMK
Informace a podněty:
Telefon: 5 4317 4317
info@kordis-jmk.cz
KORDIS JMK je členem:
EDITS
KORDIS JMK se účastní následujících projektů EU:
CENTROPE
kudyznudy.cz
Na provoz IDS JMK přispívá:
Jihomoravský kraj, Statutární město Brno a obce Jihomoravského kraje