Nové autobusové linky jsou skutečností

Nové autobusové linky výrazně zlepšily dosavadní spojení do Moravského Krumlova ve směru od Znojma a dopravce předpokládá, že budou již od března protažené přes Ivančice, Ořechov, Želešice do samotného Brna. Změna k lepšímu se otevřela po zrušení dřívějších okresů. Opírá se o změny působnosti úřadů, vychází vstříc také dojíždění úředníků a propojuje vzájemně ty části území předchozích okresů, kde byly citelnější hranice okresní působnosti.

Trasy byly vyhledávány podle očekávaného zájmu cestujících, kteří budou dojíždět také na nové malookersní úřady, na krajské instituce a v krumlovské oblasti pravděpodobně i za zdravotnickými službami. Když jsme v prosinci psali o upatlanosti dosavadních spojů, nikdo netušil, jak rychle se situace promění. První linky ke Krumlovu směřují již od 27. ledna a jak je v autobusech vidět, i bez výraznější propagace si je cestující veřejnost začíná sama nacházet. Změna zastávek v samotném Znojmě napoprvé trochu mátla cestující. Ti nastupují před vlakovým nádražím.

Soukromá dopravní společnost Karla Psoty předvedla dosud neuvěřitelné, z Krumlova dokáže do Znojma dorazit za necelou půlhodinu, z krumlovského náměstí za čtyřicet minut. Proti dosavadním kličkujícím spojům společnosti ČAS je to čas poloviční až třetinový. Převratně se proměnil také komfort cestování. Obyčejná, ale klimatizovaná Karosa s vysokými sedadly nevytřásá kosti a dobrou náladu. Řidiči jsou za všech okolností usměvaví, slušní a vstřícní, což je v krumlovských podmínkách svědivých nálad nevídaná změna. Kdo neví, o čem vlastně píši, ať si vyzkouší malý výlet do Podyjí, kde tato společnost jezdí už mnoho let. Pro mnohé by to byl asi nevšední "kulturní" zážitek s pocitem, že se dostal na dobročinnou nebo nějakou vánoční akci, či už přímo mezi andělíčky. Ochota, vstřícnost, slušnost a srdečnost produkují přátelské velmi vlídné vztahy. Dokáží pak v dnešním uštěkaném světě zanechat nezapomenutelný zážitek solidnosti. Kéž by kousek z tohoto lidsky zdravějšího světa zůstal na krumlovských cestách.

A to nejlepší na závěr. Za výrazně vyšší komfort a za ušetřený čas zaplatí cestující podstatně méně. Z Krumlova do Znojma pouhých 32 korun. Možná, že právě toto je první viditelný přínos zrušených okresů.

nezávislý regionální čtrnáctideník - ZRCADLO, PeJ, 7. února 2003