Vyškovsko získá víc spojů

Častější autobusové spoje by měly být od poloviny prosince k dispozici obyvatelům východní části Vyškovska. Společnost Kordis, která má na starosti integrovanou dopravu v Jihomoravském kraji, tam totiž chce rozšířit integrovaný dopravní systém.

„Systém se rozšíří z Vyškova směrem na Ivanovice, z Bučovic na Nesovice až po Kyjov a ze Slavkova u Brna na Nížkovice. Zkrátka až k hranicím kraje. Bude jezdit minimálně šest párů spojů v pracovních dnech a tři páry spojů v ostatních. Většina menších obcí si polepší, protože některé mají třeba jen jeden nebo dva,“ vysvětlil specialista v dopravě ze společnosti Kordis Michal Kocourek.

Podle něj více spojů pomůže při dojíždění například obyvatelům Bučovic. „Projednávali jsme přímou linku z Bučovic do Vyškova, která je zatím neintegrovaná. Vím, že na této lince je v nepracovních dnech pouze jeden pár spojů o sobotách a nedělích. Takže touto trasou bude určitě jezdit více autobusů,“ slíbil Kocourek.

To obyvatelé Bučovic vítají. „Více spojů by bylo určitě potřeba. Třeba když jsem jednou jela od známé z Vyškova do Bučovic, nejel v neděli skoro žádný autobus. Také ráno by mohly v opačném směru jezdit častěji,“ řekla třeba Veronika Kopečková.

Někteří obyvatelé se však obávají, aby zavedení integrované dopravy nezpůsobilo omezení vlakových spojů, k čemuž došlo například v Křenovicích nebo Rousínově. „Jezdím dost často vlakem z Vyškova do Ivanovic, kdyby ho zrušili, moc by se mi to nelíbilo,“ řekla třeba Jarmila Adámková z Vyškova.

Podle Michala Kocourka však obyvatelé v žádném případě o vlakové spoje nepřijdou. „Vlaky budou naopak takovou páteřní dopravou do obcí. Určitě se rušit nebudou,“ potvrdil Kocourek.

Ten zároveň doplnil, že v následující době začínají pracovníci společnosti Kordis pracovat na projektu, který zahrnuje především plán vedení linek, provázanost systému a důležité přestupní body, kde se budou autobusy potkávat.

Vyškovský deník, Martina Vilímová, 2.dubna 2007