Kordis rozšíří IDS v okrese

Integrovaná doprava se má ještě letos dostat do zbývajících částí regionu. Jihomoravský kraj chce do systému zahrnout také zbytek Slavkovska a Bučovicko. Podle představitelů společnosti Kordis, která v kraji IDS zajišťuje, prý nehrozí omezení nebo zrušení vlakových spojů, jak k tomu došlo například na Rousínovsku.

Železniční stanice ve Slavkově u Brna, Bučovicích a Nesovicích se stanou v této části okresu hlavními dopravními uzly. Odtud budou autobusy rozvážet obyvatele do okolních vesnic.

Rozsáhlé úpravy kvůli tomu čekají vlakové nádraží v Nesovicích. Tamní radní však mají určité pochybnosti. „Je potřeba rozšířit nástupní prostor před budovou nádraží. Ani pořádně nevíme, kde budou parkovat autobusy. Také máme strach, že si pak kvůli nim podnikatelé nebudou mít kde postavit svá auta,“ obával se starosta Vítězslav Reška.

Na druhé straně ale Nesovičtí doufají, že rozšíření systému pomůže vyřešit potíže s nebezpečnou křižovatkou, blízko níž je železniční přejezd. „Myslím si, že se tím urychlí její úprava,“ uvedl zase místostarosta Petr Homola.

Na rozdíl od radních z Nesovic si záměr Kordisu pochvaluje vedení Bučovic. Tam už dělníci začali s úpravami. Starostka Šárka Šilerová navíc vítá, že rekonstrukce železniční stanice nebude stát město ani korunu. Investice spojené se zavedením integrovaného dopravního systému totiž dotuje kraj. „Kromě opravy nádraží vzniknou ve městě další tři autobusové zastávky. Jejich výstavba začne ještě letos,“ řekla Šilerová.

Ta také tvrdí, že pro obyvatele bude integrovaná doprava lepší než dosavadní. Hlavní výhodou podle ní je, že se lidé dostanou snadněji do zaměstnání.

Ani radní ze Slavkova nemají proti plánu Kordisu žádné větší výhrady. Pouze požadují, aby vedení podniku zorganizovalo setkání se Slavkovany a dostatečně je informovalo.

Přestože už Kordis jednal s některými obcemi o svém záměru a někde už dochází ke značným úpravám, společnost plánuje zavést nový systém dopravy až na konci letošního roku. „Mohu potvrdit, že nedojde k úbytku vlakových spojů. Právě naopak,“ informoval mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

Vyškovské noviny, Martina Grycová, 2. března 2007