Cestování ve Vídni: levněji
Turisté z Brna ušetří. Jízdenky na tramvaje a autobusy budou stát méně.

Lidé, kteří jezdí z Brna do Vídně a zpět vlakem, už brzy ušetří. Nezpáteční jízdenku českých drah se v den její platnosti levneji svezou i vídeňskými tramvajemi a autobusy. Stejně tak přináší česko-rakouský projekt výhody Vídeňanům. To po Brně pojedou úplně zadarmo už prvního června.

Brno-Brňané i Vídeňané to budou mít k sobě symbolicky blíž. Cestování k sobě navzájem jim již brzy zpříjemní nová dopravní akce. Podobná v současnosti již funguje mezi Vídní a Bratislavou. "Cestující z Vídně do Brna přizakoupení zpáteční vlakové jízdenky získají bezplatnou možnost cestovat městskou dopravou v Brně. Stejně tak Brňané, kteří přijedou s touto jízdenkou do Vídně, získají slevu ve výši čtyřiceti procent na městskou dopravu ve Vídni," vysvětlil Květoslav Havlík ze společnosti KORDIS JMK, která je iniciátorem celého projektu.

Na první pohled nervná výhoda pro Čechy a rakušany je podle něj spravedlivá. "Systém je nastavený tak, aby nikdo neprodělal. Jakou částku ušetří Vídeňané v Brně, takovou ušetří Brňané ve Vídni,"informoval Havlík. V konečném důsledku tak Vídeňan zapltí za zlevněnou zpáteční jízdenku do Brna devatenáct eur a hromadné dopravy tu od prvního června využije bezplatně. "Brňan dá za zlevněnou zpáteční jízdenku do Vídně jedenáct eur a místo pěti eur za celodenní jízdenku vídeňskou dopravou zaplatí jen tři," upřesnil Roland Kern, který na projektu spolupracuje za rakouskou stranu.

Zatímco rakouští turisté mohou brněnskou hromadnou dopravou zdarma cestovat už od prvního června, Brňané si na svou slevu ve vídeňské tramvaji ještě počkají. "Očekáváme určité zpoždění z důvodu technicky složitého naprogramování nových jízdenek Českých drah. Levněji by tu Čši mohli jezdit už od prosince," přislíbil Kern.

České dráhy jsou podle mluvčího Aleše Ondrůje připraveny akci podpořit. "Jedná se přece o podporu turistického ruchu. Nicméně jsme zatím od iniciátorů projektu nedostali žádnou garanci toho, že bude český jízdní doklad uznáván ve Vídni. Proto jsme společnost Kordis požádali o co nejrychlejší zajištění těchto podkladů tak, aby bylo možné celou věc zahájit a zrealizovat," dodal Ondrůj.

Lidé přijímají výhodnou nabídku s nadšením. "jakákoliv sleva je dobrá. Jen se bojím že si s větším počtem rakouských turistů neporadí brněnští revizoři. Z vlastní zkušenosti vím že jazyky neumějí," obává se student Martin Gerža. Podle mluvčí Hany Pohanové ale většina revizorů základní německé fráze zvládá.

Rovnost, Monika Findoráková, 11. května 2006