Část obcí nebude muset platit

Další dvě obce ušetří za své spojení do jihomoravského integrovaného systému. Nebudou muset platit padesátikorunu za každého obyvatele a rok.

Tyto obce ale ani nebudou využívat možností integrované dopravy.“Na jejich území bude součástí IDS pouze vlak. Autobusové linky vedené těmito obcemi zatím integrovány nejsou, což znamená, že radnice mohou stejně jako dosud dotovat i tyto autobusy. Zapojení do integrované dopravy s povinností platit celou částku by pro ně bylo nevýhodné“, poznamenal Květoslav Havlík ze společnosti Kordis JMK, která integrovanou dopravu zajišťuje. Konkrétní názvy obcí neuvedl, okolnosti naznačují že půjde například o Nedvědici.

Z dosavadních 112 obcí, které již využívají integrované dopravy, má podobnou úlevu deset. Největší je u Brna, které zajišťuje mnohem vyšší sumou provoz svého dopravního podniku. Dalšími spořícími obcemi zapojené do IDS jen okrajově či v jednom směru. Ty buď neplatí nic nebo poloviční sazbu – takové řešení platí například u Lipůvky.

„Dohodnutá padesátikoruna za obyvatele a rok je částkou, která je pro většinu obcí výrazně nižší než dřívější dotace za spoje nad rámec základní dopravní obslužnosti,“ podotkl krajský radní Jaroslav Pospíšil, který do voleb za provoz IDS zodpovídal. Připouští, že některé obce, jejichž území leží na významných dopravních tazích, si museli oproti dřívějšku připlatit. “Nakonec však všechny příspěvek odkývli,“ dodal Pospíšil. Druhá etapa integrované dopravy odstartuje po částech – od ledna se dotkne celého Tišnovska, od poloviny roku pak okolí zastávky a Sokolnic.

Rovnost, MIloš Šenkýř, 20. prosince 2004