Integrovaná doprava dostala vlastního maskota
maskot.gif(2 kb)

Rozpustilá karikatura malého autobusu bude provázet obyvatele Jižní Moravy systémem integrované dopravy, který začne fungovat 1. ledna 2004. Maskot vzešel z desítky návrhů.

V úvahu připadaly dvě varianty - zvířátko nebo stylizovaný dopravní prostředek," potvrdil Květoslav Havlík ze společnosti KORDIS JMK, která má integrovanou dorpavu v kraji koordinovat. Podle něj by maskot měl sloužit jako rádce cestujících, který by měl systém přiblížit běžným lidem. "I proto vznikl ve variantách vyjadřujících různé nálady," doplnil. Maskot bude sloužit na informačních tiskovinách, ale pravděpodobně i jako jeden z motivů na jízdenkách nebo na jízdních řádech. Stylizovaný autobusek se stane i součástí loga celého systému.

Autorem vítězného návrhu je společnost Kobra Design, která poskytla všechna práva k užívání loga právě Kordisu. Symbol vybírala komise složená ze zástupců firmy, brněnské radnice, krajského úřadu a odborníků.

V rámci IDS by od 1. ledna 2004 cestující s jednou jízdenkou mohli cestovat vlakem, autobusy a městskou hromadnou dopravou. První etapa změn zahrne kromě Brna také města Adamov, Blansko, Kuřim Modřice, Šlapanice a Tišnov a 99 obcí v jejich okolí, navíc dvě sídla za hranicemi kraje - Velkou Bíteš na Vysočině a Rozstání na Olomoucku. Na dotování dopravy se mají společně podílet obce, kraj a stát. Integrovaný dopravní systém by měl nejen sjednotit tarifní podmínky, ale také například zvýšit frekvenci spojů tím, že odstraní některé souběžné a nevytížené linky. V současné době vrcholí jednání o podobě systému, jízdních řádech a po schválení návrhu ceníku i o struktuře jízdenek. Zástupci některých obcí se obávají prodloužení dopravy, většina však změny vítá.

Rovnost, miš,
19. srpna 2003