Studenti změnili tarify IDS

Brno. Několik druhů nových jízdenek začne od září platit v integrované dopravě v Brně a na Brněnsku. Změny, které si vyžádala nová pravidla státních dotací pro žáky a studenty, usnadní život i dalším cestujícím.

Návrh včera schválilo krajské zastupitelstvo. Náměstek hejtmana František Polách připomíná, že ministerstvo dopravy zrušilo dosavadní systém dotaci a stanovilo nová pravidla, podle nichž se slevy odrazí přímo ve výši jízdného. "Je potřeba zdůraznit, že změna se dotkne především těch, kteří cestují v mimo brněnských zónách," podotkl.

Systém zvýhodnění žáků je zatím adresný: ten, kdo splňuje podmínky, uplatní žádost a dostává sociální dávky. Od září tomu bude jinak. "Dopravci budou muset žákům poskytnut slevu a ztráta, která jim z toho poplyne, jim bude uhrazena," doplnil krajský radní Jaroslav Pospíšil. Zastupitelstvo podle něj změnu tarifu schválilo v dostatečném předstihu tak, aby mohla proběhnout informační kampaň, aby si lidé mohli obstarat jízdenky a nikdo nebyl překvapen.

Květoslav Havlík Ze společnosti Kordis JMK, která integrovanou dopravu na Brněnsku koordinuje, upřesnil, že se změnou tarifu k 1. září lze uskutečnit i další změny,které by jinak platily až od ledna. "Lidé například požadovali, aby si i v mimobrněnských zónách integrované dopravy mohli kupovat čtvrtletní a roční kupony. Navrhli jsme také zvýhodněné celodenní jízdenky," konstatoval. Denní celosíťová jízdenka by přišla na 190 korun a její verze platná po celém IDS kromě území Brna pak na 150 korun. Změní se také, takzvané traťové jízdenky - nová pravidla mají zabránit prodraženi jízdy, k nimž v některých případech docházelo při používáni těchto dokladů.

Zastupitelé včera změnu odsouhlasili s tím, že se společné pokladny nedotkne; náklady na studentské slevy pokrývá státní dotace a nové typy jízdenek vycházejí z žádostí obyvatel a měly by zvýšit Zájem o veřejnou dopravu.

Rovnost, Miloš Šenkýř, 18. června 2004