Nedostatky IDS prý Kordis napraví

Vyškovsko. Nová etapa integrovaného dopravního systému (IDS) odstartovala v neděli, zatěžkávací zkouškou ale prošla až ve všední dny. Už v pondělí dostala stížnosti cestujících společnost Kordis, která IDS zajišťuje. Lidem vadily opožděné spoje i další nedostatky. Představitelé Kordisu slibují, že je v nejbližší době odstraní.

Některé spoje podle šéfa Kordisu Jaromíra Holce nabraly zpožděni hlavně kvůli tomu, že řidiči i cestující se teprve učí orientovat a v autobusech bylo pomalejší odbavování. „Nejhorší to bylo v pondělí na lince šest set dva, kde spoj přijel se čtyřicetiminutovým zpožděním. Doprava jako taková jinak problém neměla a během několika dnů by se mělo všechno zaběhnout. Stížností jsme dostali asi dvacet, ale to se dalo v tom náporu očekávat!, uvedl Holec. Podle něj čelil Kordis potížím doplňováním spojů záložními autobusy na linkách ze Slavkova a Bučovic do Brna a mezi Slavkovem a Rousínovem.

Některým lidem také vadilo umístění jízdních řádů „Je to hrůza, když jedu v podvečer z práce, tak tam vůbec nedohlédnu. Je to příliš vysoko, kdo to tam tak uvidí? Sice nejsem nejmenší, ale sama s tím mám problémy. Co potom třeba děti? Navíc jsou spoje vypsané jinak než dřív a malými písmeny. Starší lidé v tom tak musí mít docela zmatek,"postěžovala si například Jiřina Patičková z Vyškova. Jaromír Holec slíbil nápravu i v této oblasti. „Naši pracovníci jsou neustále v terénu a podobnými stížnostmi se zaobírají. Právě tyto problémy budeme řešit společně s dopravci, kteří vyvěšování jízdních řádů zajišťují," sdělil.

I když IDS platí na Vyškovsku takřka týden, některá města doposud neschválila smlouvu s Kordisem. Jedná se například o Rousínov, který požaduje vybudováni nástupního terminálu mimo centrum. Také Vyškov ještě smlouvu nepodepsal. "Mělo by se tak stát dvacátého prosince na zasedání zastupitelstva. Pokud smlouvu přijme, zapojí se do systému i městská hromadná doprava," vysvětlil vedoucí odboru dopravy vyškovské radnice Petr Buchta. Město Vyškov má za účast v systému platit pětadvacet korun za hlavu, tedy více než půl milionu korun ročně. Padesát korun za hlavu by pak měl Vyškov platit Kordisu až poté, kdy se do systému zapojí zbývající východní část Vyškovska. K tomu by podle Holce mělo dojít někdy v průběhu roku 2007.

Rovnost, Jiří Novotný, Jan Spěšný, 16. prosince 2005