Dopravci budou mít stejné podmínky

Jihomoravskému kraji se letos podařilo prosadit na celém území regionu pro autobusové dopravce stejné podmínky a tím i ušetřit peníze. Loni se v kraji doplácelo dopravcům zajišťujícím základní dopravní obslužnost za prokázané ztráty na objednaných spojích v průměru 27,50 Kč za kilometr a letos se kraji podařilo snížit tento průměr na 26 korun za kilometr.

Jihomoravský kraj tak zaznamenal první úspěch v zajišťování základní dopravní obslužnosti, která na něj přešla z okresních úřadů od 1. ledna tohoto roku. Kraj se již dohodl nebo uzavřel smlouvu o závazku veřejné služby s 27 z 28 silničních dopravců, kteří ji loni zajišťovali.

Do regionu navíc letos na základní dopravní obslužnost autobusy přiteklo ze státního rozpočtu více peněz než v minulém roce, a to o 28 milionů. Od státu tak kraj získal celkem 244 milionů a dalších pět milionů přidal z vlastního rozpočtu.

Hlavním přínosem většího přílivu peněz i prosazených úspor bude již v tomto roce zlepšení dopravní obslužnosti. Pospíšil uvedl, že kraj nyní uzavírá s dopravci příslušné dodatky smluv.

Rovnost, čtk, 15. února 2003