Systém se rozšířil pasažéři to přečkali

Další etapa rozšíření integrovaného dopravního systému, která připadla na včerejšek, nepřinesla velké komplikace. Pracovníci společnosti Kordis průběžně odstraňují nedostatky a čekají na pondělní nápor. Ten má prověřit hlavně návaznost spojů.

Vyškovsko - Nedělní termín si Kordis zvolil proto, že jde po sobotě o nejklidnější den. Lidé si prý s předstihem zjistili nové spoje a hned je využili. „V novém čase jel například odpolední spoj z Vyškova do Slavkova. Hned vezl čtrnáct lidí, což odpovídá zájmu, jaký měli už čtrnáct dní dopředu lidé o informace. Ostrý start nás čeká samozřejmě v pondělí, ale to budou už od nejčasnějších rozjezdů všude naši pracovnici. Ti pomohou s orientací: dispečinkem i sladěním návaznosti spojů,“ řekl ředitel společnosti Kordís Jaromír Holec. Již dnes jeho lidé odstranili drobnější nedostatky. „Večer například dodali chybějící informace na železniční zastávku v Rousínově. Ve Slavkově jsme zmenšili přestupní vzdálenost mezi spoji. Zachránili jsme i návaznost spoje ohroženou horším technickým stavem jednoho autobusu," uvedl Holec. Vzhledem ke klidu nedělní dopravy ujely posunuté spoje jen jednotlivcům. Například Petra Musilová, která pravidelně užívá prostějovskou autobusovou linku o půl dvanácté z Vyškova do Brna, včera zjistila, že změnou jízdního řádu tento spoj promeškala „Nenapadlo mě, že nějaký IDS domotá linky, z úplně jiných okresů," řekla.

Smířlivě glosoval přesuny na vyškovském železničním nádraží také student Jaromír, člen davu asi sto padesáti lidí, kteří se vyhrnuli z vlaku od Brna, jenž ve Vyškově končí. Všichni disciplinovaně přešli k dalšímu vlaku, který je odvezl dál směrem na Přerov. „Je to podobné zahánění, stád dobytka, jak jsem to viděl cestách po západě Spojených států,“glosoval. Jeho slova podrhl nádražní hlásič, který upozornil: „nastupujte do rychlíku směr Brno, pravidelný odjezd deset čtyřicet.“ Hodiny v té době ukazovaly třináct dvacet. „Myslím si, že hlavní šok přijde, až lidé v pracovní den poznají, že některé vlaky nejezdí. A že autobusy na ně buď nenavazují, nebo nejedou vůbec,“ řekl Jaroslav Bělka z železniční stanice Vyškov na Moravě. Od neděle totiž navíc zavedly nový jízdní řád celé České dráhy.

Rovnost, Jiří Novotný, 12. prosince 2005