MHD: rodiče dětí a důchodci zdarma

Maminky, tatínkové a důchodci se mohou radovat. Od ledna si totiž nebudou moci kupovat jízdenky na hromadnou dopravu. Radní včera schválili, že pro doprovod dětí do tří let a důchodce nad sedmdesát let bude jízdné zdarma.

„Usnadníme cestování rodičům. Je nepříjemné, když maminky musejí při nastupování, myslet ještě na jízdenky,“ řekl radní Martin Ander. Doprovod dětí do tří let si bude muset jen vyřídit průkazku.

„Jsem ráda. Určitě to potěší spoustu rodičů. Nebudou muset řešit označování jízdenky,“ myslí si například matka dvouletého Daniela Petra Huttová. Ztráty dopravního podniku prý budou zanedbatelné. Totéž se ale nedá říci o jízdách zdarma pro lidi nad sedmdesát let.

„Ztráty budou kolem deseti milionů korun. Příští rok budeme hledat rezervy, kde tyto peníze vezmeme,“ dodal Ander, podle kterého je ale jízdné zdarma vyjádření úcty starším. Konkrétně se to týká asi pětatřiceti tisíc důchodců, kteří si od Nového roku vyřídí senior pas jako dosud, jenže s kupónem zadarmo.

Změny tarifu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje budou platit od prvního ledna roku 2007 a týkají se linek s označením jedna až devadesát devět v zónách sto a sto jedna.

Rovnost, (tes), prosinec 2006