IDS se zvětší, má další tři nové uzly

Zastávka - Slalom mezi zábradlími u autobusových zastávek, překážková dráha v nádražních halách a další komplikace při cestách veřejnou dopravou v Zastávce, Sokolnicích a Křenovicích jsou minulostí. Skončila tam rekonstrukce přestupních uzlů, bez níž se představitelé obci odmítali zapojit do jihomoravského integrovaného dopravního systému.

Rozšíření integrované dopravy se tak oddálilo o devět měsíců. Od zítřka se do systému zapojí 24 nových obci na Zbraslavsku a Sokolnicku, kde bydlí čtyřicet tisíc lidí. Nový systém počítá s častějším přestupováním z autobusů na vlaky. Stavby v Zastávce a Sokolnicích představují kompletní řešení prostoru před nádražím - vozovky, chodníky, nástupní hrany pro autobusy a přístřešky pro cestující," řekl Jaromír Holec z firmy Kordis, která za integrovanou dopravu na jihu Moravy zodpovídá. V Křenovicích vznikla dvě nová nástupiště pro autobusy. Úpravy stály dohromady 32 milionů korun. Lidé, kteří v Zastávce přestupují, změnu vítají.“Jsme při jemně překvapené. Dřív tady v podstatě nic nebylo," vzpomínají Zdislava Ševčíková s dcerou Terezii z Rosic. Spokojená je i Šárka Greplová z Babic. "Dřív tu byla polňačka, teď je to na úrovni," říká Greplová. Obává se ale změn v jízdních řádech. „Dopoledne je návaznost výborná, odpoledne a večer to bude horší než dřív. Ke každému vlaku nebude přípoj," dodala. Babice totiž zatím v integrovaném systému nejsou.

Po rozšíření o nové zóny dosáhne IDS na západě až do Újezdu u Rosic a Hlubokého. Vlakem lidé dojedou přes Zastávku do Vysokých Popovic a na východě až do Slavkova u Brna. Na jižním okraji systému leží Bohumilice. V prosinci se IDS rozroste o Vyškovsko a příští rok v červenci o Židlochovicko a Ivančicko. Rozšíření o nové oblasti a vylepšení cestování v těch starých přijde Jihomoravský kraj asi na 38 milionů korun. Obce připojené k IDS od 1. září: Bošovice, Dambořice, Hluboké, Hostěrádky-Rešov, Hrušky, Křenovice, Lovčičky, Milešovice, Otnice, Příbram na Moravě, Slavkov u Brna, Sokolnice, Stanoviště, Šaratice, Tetčice, Újezdu Brna, Újezd u Rosic, Vážany nad Litavou, Velké Hostěrádky, Vysoké Popovice, Zálesná Zhoř, Zbraslav, Zbýšov, Popovice u Rajhradu.

Rovnost, Vlasta Gajdošíková, 31. srpna 2005