Cestující si budou zvykat na upravené jízdní řády

Brno. V integrované dopravě v okolí Brna: dojde k další změně jízdních řádů. Úpravy se dotknou téměř všech 1inek a pravděpodobně přinesou také dílčí škrty v obcích, které na spoje nepřiplácejí.

Podle zástupců společnosti Kordis ]MK, která dopravu koordinuje, ve většině případů jde o drobné posuny odjezdů.“Uvažujeme však také o zrušení málo využívaných dopoledních spojů v obcích, které neuhradily svůj příspěvek na provoz integrované dopravy, z něhož by takové spoje bylo možné dotovat," poznamenal Květoslav Havlík Kordisu. Postup odpovídá prohlášení, které krajský úřad zveřejnil v prosinci - vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jan Pavlíček tehdy upozornil, že obce, jež nebudou přispívat, budou mít menší komfort může v nich například zastavovat nižší počet spojů. Obcí, které dosud nepodepsaly smlouvu a neplatí tedy příspěvek padesát korun na obyvatele a rok, jsou nyní necelé dvě desítky - přes deset procent z pokrytého území.

V souvislosti s úpravami jízdních řádů, které by měly začít platit 28. března, dojde i k posílení dopravy. Dotýká se to například spojení ve špičkách do Želešic nebo do Mokré-Horákova; kde zejména odpoledne jezdí autobusy přeplněné. „V Mokré by na lince 701 měl být v odpolední špičce dvacetiminutový interval," tvrdí Havlík.Starosta Mokré-Horákova František Pejřil připomíná, že právě kvůli dlouhým prodlevám mezi odpoledními a večerními spoji si mnoho obyvatel stěžuje.

Kompletní rozsah úprav není ještě známý, vycházet totiž bude. Z připomínek cestujícíchh a radnic zaslaných do konce února firmě Kordis nebo krajskému úřadu. Nové jízdní řády mají být zveřejněny za dva týdny. Z brněnských městských linek se podle dostupných informací dotknou změny pouze necelé desítky linek, zejména mířících mimo Brno, například se jedná o prodloužení jednoho ze spojů noční linky 93 do Vranova. Drobné úpravy čekají také linky 81 a 82 uzpůsobené pro invalidní cestující.

Rovnost, 2. března 2004