Vlaků bude jezdit víc, cestování nezdraží

Více vlakových spojů, pravidelnější doby odjezdů a řadu dalších novinek zavedou spolu s novým jízdním řádem České dráhy. Ten začne platit 10. prosince. Navíc se cestující nemusí bát ani zdražování jízdného.

„Nezmění se ani cena základního, ani žákovského jízdného, stejná zůstane také u traťových jízdenek pro dojíždění do zaměstnání,“ ujistil Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Držitelé zákaznických karet se jen musí připravit na změnu výpočtu slevy, pro všechna tarifní pásma bude totiž stejná, tedy třicetiprocentní. Změnu však poznají jen lidé, kteří ujedou vlakem víc než 40 kilometrů. Největší rozdíl mezi novým a původním zákaznickým jízdným se projeví při cestování na vzdálenosti větší než 601 kilometrů, kdy se cena zvedne o 59 korun.

Novinkou pro Jihomoravany cestující z Brna do jakéhokoliv jiného krajského města včetně Prahy je jízdenka eLiška. „Je určena pro držitele zákaznických karet a bude možné ji objednat a zaplatit pouze přes internetový obchod Českých drah,“ řekl Kolář. Za jízdenku eLiška lidé zaplatí jednotnou cenu 140 korun. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout ti, kdo si budou chtít vychutnat jízdu Pendolinem. Nejlevnější jízdné do Prahy v rychlovlaku vyjde na 226 korun. Pendolino bude přes brněnské hlavní nádraží. od 10. prosince jezdit hned šestkrát denně. Třikrát ve směru na Prahu, dvakrát na Vídeň a jednou do Bratislavy.

Cestování má být jednodušší také pro cestující, kteří vlaky používají pouze na území Jihomoravského kraje. „Objem dopravy, tedy počet kilometrů, které vlaky v kraji za celý rok ujedou, se v roce 2007 zvýší o 3,6 procenta,“ upozornil Alan Butschek, zástupce ředitele odboru osobní dopravy pro jižní Moravu.

Mladá Fronta Dnes, Veronika Skálová, 28. listopadu 2006