Vlakem dojedete i na Lesnou

Na nová spojení do různých koutů kraje i do hlavního města se mohou od 10. prosince těšit Brňané. Kromě toho ve městě přibude také nová zastávka v Brně na Lesné.

„Tato zastávka byla velmi potřebná. Cestující do Brna si tu mohou vybrat, zda přesednou na městskou hromadnou dopravu, která je do centra dopraví rychleji než vlak. Ten totiž město objíždí přes Obřany,“ upozornil Jaromír Holec, ředitel společnosti Kordis, která spravuje integrovaný dopravní systém (IDS) na jihu Moravy. Na Lesné zastaví všechny osobní vlaky v obou směrech trasy z Brna do Tišnova.

Na brněnském hlavním nádraží zase vznikne čekárna. „Takzvaná ČD lounge bude určena pasažérům s platným dokladem do první třídy vlaku jakékoliv kategorie. Kromě nich budou moci nadstandardní čekárnu využívat matky s dětmi s jakoukoliv platnou jízdenkou Českých drah“, uvedl Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu. Čekárna bude vybavena občerstvením, televizí i samostatnou toaletou.

Na celé jižní Moravě přibude od 10. prosince nejméně šestnáct vlakových spojů, řada z nich poslouží i obyvatelům krajského města.

Největší změny potkají ty, kdo jsou zvyklí pravidelně cestovat osobním vlakem mezi Brnem a Českou Třebovou, tedy ve směru na Blansko a Letovice. V Letovicích budou muset přesedat.

„Ve výsledku se zlepší návaznost v přestupních uzlech IDS. Mezi Brnem a Českou Třebovou pojedou nově tři páry spěšných vlaků, přibude jeden pár osobních vlaků mezi Brnem a Skalicí nad Svitavou. Návaznost v Letovicích a Blansku se zlepší“, konstatoval Alan Butschek, zástupce ředitele odboru osobní dopravy Českých drah pro jižní Moravu.

Na trati do Boskovic budou zase osobní vlaky navazovat na rychlíky jedoucí po hlavní trati Brno – Česká Třebová, a cesta z Brna do Boskovic tak zabere o čtrnáct minut méně než dosud.

Nové vlaky vyrazí i na dalších trasách. Častější bude například spojení mezi Rakšicemi na Znojemsku a Brnem, v ranní dopravní špičce tu bude vlak projíždět každou půlhodinu. Nový spoj bude vyjíždět mezi Veselím nad Moravou a Kyjovem, Brno a Vyškov zase ve všední dny spojí čtyři vlaky navíc v obou směrech. Cestující z Brna do Prahy každé ráno kromě sobot a nedělí odveze bezpříplatkový expresní Brněnský drak.

Do jízdního řádu se vyplatí zahledět i lidem, kteří pravidelně odjíždějí z Břeclavi směrem na Přerov. Ve srovnání s dosavadním pravidelným časem odjezdu, tedy tři minuty celá, budou vlaky z břeclavského nádraží vyjíždět o jedenáct minut dříve.

Mladá Fronta Dnes, Veronika Skálová, 28. listopadu 2006