Lidé ušetří na lístcích, budou však přestupovat

Levnější autobus i vlak budou mít od 1. září lidé z obcí kolem Zbraslavi a Sokolnic. Zároveň je však čeká složité přestupování. To vše kvůli tomu, že se území připojí k Integrovanému dopravnímu systému Jihomoravského kraje.

Brno - Když Monika Pflugová ze Zbraslavi dojížděla pracovat do Brna, přišla ji jedna cesta na 36 korun. Od 1. září by jí stačila jízdenka za 29 korun. "Je to rozhodně výhodnější. po práce sice už nejezdím, protože jsem denně strávila tři hodiny cestováním, ale kdybych dojížděla, ušetřila bych," míní Pflugová. Ještě levněji vyjde cestující jedna jízda, když hromadnou dopravu užívají pravidelně a koupí si předplatní kupón.

I když s integrovanou dopravou lidé ušetři, musejí se připravit na nepohodlí. Systém je totiž založený na častém přesedání a například přestupní terminál v Sokolnících ani včera, dva dny před rozjezdem nového jízdního řádu, nebyl zcela dostavěný. Chybělo dopravní značeni,kus chodníku a travnaté plochy. "Terminál se dokončuje, stavaři nyní upravují okolí. Ale od 1. září bude lidem sloužit,"reagoval ředitel firmy Kordis Jaromír Holec.

Podle starosty Sokolnic Jiřího Životského bude chvíli trvat, než si lidé na nový způsob dojížděni zvyknou. "Dosud na náměstí nasedli na autobus, který je odvezl do Brna. Nyní nich chceme, aby nastoupili do autobusu, který jede opačným směrem na nádraží, a tam přestoupili na vlak. Kolejovou dopravu je ale myslím potřeba posilovat,"tvrdí Životský. Rozšíření integrované dopravy se týká asi 25 tisíc lidí, kteří v oblasti žijí. Do 4. září si mohou nové dojíždění vyzkoušet zadarmo. "Natiskli jsme deset tisíc pamětních jízdenek, které si lidé budou moci vyzvednout na obecních úřadech. Tikety budou platné vždy v den označení,"sdělil šéf Kordisu Holec. Po prvním září bude k integrovanému dopravnímu systému patřit necelá třetina obcí a téměř polovina obyvatel kraje. V roce 2009 by takto měl být propojený celý kraj. "V prosinci připojíme vyškovsko a příští rok v červenci Židlochovicko a Ivančicko,“nastínil Holec.

Mladá Fronta Dnes, Lucie Dvořáčková, 31. srpna 2005