Lidé mají obavy, jak nově cestovat

Už jen několik dní dělí obyvatele Boskovicka od zavedení nového krajského systému integrované dopravy. I když v obcích dostali lidé veškeré informace na letácích přímo do schránek, obávají se, jak bude doprava fungovat. „Do rozjetého vlaku“ nového dopravního systému přitom lidé z Boskovic naskočí již tuto neděli.

„Leták s informacemi jsme dostali asi před čtrnácti dny. Jsou to alespoň čtyři stránky. Moc chytrý z toho člověk ale není,“ netají se Adolf Dvořák z Velkých Opatovic, který leták rozebíral se svou ženou.

Letáky dostali i obyvatelé Doubravice nad Svitavou. Zdejší starosta Ladislav Štoudek však přiznal, že starší lidé mohou mít s porozuměním informacím problémy. „Naše občany informujeme. Již v lednu jsme je seznámili se změnami. Ve zpravodaji jsme teď vytiskli autobusový jízdní řád,“ řekl doubravický starosta.

V Olešnici vládne s integrovanou dopravou spokojenost. I zdejší starosta Zdeněk Peša potvrdil, že lidé v poštovních stránkách našli leták s informacemi. „tyto letáky jsou srozumitelným, rozlišeným materiálem,“ pochválil Peša. Jízdní řády po připomínkování vedení Olešnice i občanů mají novou podobu. Podle olešnického starosty lidé měli možnost řády zkontrolovat na náměstí v jedné z prodejen, v průjezdu radnice či na webu. „Takže ti, kteří se chtěli informovat, informace dostali,“ uvedl Peša.

Pracovník Kordisu Květoslav Havlík tvrdí, že možností jak se dozvědět víc, je celá řada.

„V letáku ve schránkách lidé najdou kompletní informace o tom, jak cestovat, plánek sítě a dále,“ přiblížil Havlík. Protože mnoho lidí využívá výhod internetu, mohou se poučit i na webových stránkách www.idsjmk.cz. Tam zájemci najdou i jednotlivé jízdní řády. Lidé se dozvědí podrobnosti i na lince 5 43 17 43 17. „Tuto službu jsme obohatili specialistou na Boskovicko. Lidé se mu dovolají asi od sedmi hodin ráno až do šesté hodiny večerní,“ dodal Havlík. „Na hlavním nádraží v Brně se cestující dozvědí podrobnější informace a mohou si zde vyzvednout i jízdní řády,“ doplnil Havlík. Základní informace zodpovědí i zaměstnanci boskovického autobusového nádraží či jednotlivých železničních stanic.

Blanenský deník, 28. února 2007