IDS se rozšiřuje

Čtvrtého března, tedy tuto neděli, se na Boskovicku zcela změní systém cestování pro tisíce lidí. Obyvatelé více jak stovky obcí v severní části okresu se totiž budou moci přepravovat vlaky i autobusy v kraji s jedinou jízdenkou, protože se začlení do krajského integrovaného dopravního systému.

„Ke stávajícím dvěma stům padesáti sedmi zaintegrovaným obcím přibude další stovka na Boskovicku,“ sdělil ředitel společnosti Kordis, která dopravu zajišťuje, Jaromír Holec.

Hlavní spojení Boskovicka s Brnem zajistí vlaková linka S2 Letovice – Skalice nad Svitavou – Blansko – Adamov – Brno – Sokolnice – Křenovice a autobusová linka 301 Bystré – Olešnice – Kunštát – Lysice – Černá Hora – Lipůvka – Kuřim – Brno, Královo Pole.

„Za další důležité linky lze považovat autobusovou linku 162, která spojí Boskovice s Černou Horou, Lipůvkou a Kuřimí a linku 313, která spojí Lysice s Žernovníkem, Lipůvkou a Kuřimí,“ dodal Holec.

Na tyto páteřní linky budou v přestupních uzlech navazovat další autobusové linky, vlaková linka S21 ze Skalice nad Svitavou přes Boskovice do Jevíčka a vlaková linka S22 Letovice – Březová nad Svitavou, které cestující rozvezou do okolních obcí.

Novinkami v dopravě nejsou ale příliš nadšeni například v Boskovicích, odkud se už lidé nedostanou do Brna přímým autobusem jako dosud. „Spojení Boskovic s Brnem bude zajištěno svazkem linek obsluhujících zastávky v Boskovicích a svážejících cestující dále do Skalice nad Svitavou, kde bude možný přestup na vlaky do Brna. Kdo pojede do Králova Pole, může z Boskovic využít linku 162 a v Černé Hoře přestoupit na linku 301,“ radí Holec.

Jedinou obcí na Boskovicku, která zatím není do krajského systému začleněna zůstává Úsobrno. „Jeho integraci plánujeme až poté, co bude opravena a převedena na silnici třetí třídy současná účelová komunikace z Uhřic do Úsobrna,“ doplnil Holec.

Někteří cestující se musí připravit na to, že za jízdné zaplatí víc než dosud. A to až o několik korun na jednu jízdu. „Cena jízdného půjde nahoru. Orientačně by zdejší lidé měli zaplatit o tři koruny víc, než platí nyní,“ řekl například doubravický starosta Ladislav Štoudek. V Rájci-Jestřebí dojde ke zdražení autobusů až o šest korun. „Budu jezdit autem, co mi zbývá,“ okomentovala to Eva Stařecká z Rájce-Jestřebí, která cestuje jak do Blanska, tak i Boskovic.

Nové jízdní řády a další potřebné informace k integrovanému dopravnímu systému jsou k dispozici na internetových stránkách www.kordis.cz.

Blanenský deník, Iva Šebková, 28. února 2007