Jedině Úsobrno nemůže využívat IDS

Do slova a do písmene odřízlí od svého okresu i kraje si mohou připadat obyvatelé Úsobrna, které lze na mapě najít v cípu mezi Pardubickým a Olomouckým krajem. Do jejich obce, která leží v okrese Blansko a Jihomoravském kraji, se totiž dá dostat pouze po silnicích Pardubického kraje. Mimo jiné to znamená, že tamní lidé jako jediní z okresu nemohou využívat Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Podle starostky Miroslavy Strnadové to místním způsobuje problémy hlavně v cestování. Cesta je totiž zbytečně dlouhá a lidé musí přestupovat. Z Úsobrna nejede například jediný přímý spoj do Boskovic. „Ať jedeme kamkoliv, musíme jet přes Pardubický kraj. Na některé spoje musíme přestupovat v Jevíčku nebo v Jaroměřicích. Děti, které jezdí do středních škol do Boskovic, musí ráno asi půl hodiny čekat v Jaroměřicích,“ popsala starostka.

Řešením situace je rekonstrukce cesty, která spojuje obec se silnicí na Uhřice. Úsobrnští radní o to usilují již řadu let. Až nyní je ale nová silnice na dosah ruky. Stavět by se mělo začít nejpozději příští jaro.

Stavbu nové komunikace o délce 2,3 kilometru považuje Jihomoravský kraj za důležitou. „Spojit obec Úsobrno přímou cestou s územím Jihomoravského kraje je nutností,“ sdělil za kraj Petr Holeček.

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje už v tomto týdnu vypíše výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Územní rozhodnutí na stavbu již nabylo právní moci. Až se uzavře výběrové řízení, bude se pracovat na dokumentaci ke stavebnímu povolení a následně vyřizovat stavební povolení,“ potvrdila přípravy Eva Zouharová z blanenského pracoviště Správy a údržby silnic s tím, že postupují také výkupy pozemků.

Stávající komunikaci postavila před lety VOS zemědělců Velké Opatovice, která ji má v majetku. Společnost nebude slovy svého ředitele Miroslava Pospíšila stavbu nijak brzdit. „Potřebujeme jen vyrovnat prostředky, které jsme do komunikace vložili. Její zůstatková hodnota je asi jeden a půl milionu korun,“ sdělil. S krajem nyní společnost hledá možnosti, jak to udělat. „Nejschůdnější by asi bylo, aby kraj v té hodnotě zpevnil některé naše komunikace, případně by to mohlo řešit nějaké finanční vyrovnání,“ dodal Pospíšil.

Stávající komunikace podle Pospíšila má dobrý základ, ale její povrch je ve špatném stavu. Eva Zouharová ze Správy a údržby silnic potvrdila, že v podstatě půjde o stavbu nové silnice. „Vznikne silnice třetí třídy s jedním mostem, kterou budeme mít ve správě,“ popsala. Podle hrubých odhadů stavba přijde asi na čtyřicet milionů korun.

Podle Petra Holečka se Jihomoravský kraj na stavbu bude snažit získat peníze z Regionálního operačního programu. Dotace může dosáhnout až osmdesáti procent z celkových nákladů. Krajští radní i zastupitelé se projektem budou zabývat během letošního roku.

Až bude nová silnice stát, tak Úsobrnští stráví cestováním méně času. Zatímco nyní je cesta z Úsobrna do Velkých Opatovic dlouhá třináct kilometrů, protože vozidla musí přes Jevíčko, po postavení nové silnice ušetří řidiči na jedné cestě asi pět kilometrů. „Až budeme zařazeni do Integrovaného dopravního systému, budeme na tom určitě lépe. I když žádné stížnosti od lidí na dopravní obslužnost nyní nemáme. Jsem moc ráda, že se věci pohnuly kupředu, už se na novou silnici moc těšíme,“ dodala starostka.

Blanenský deník, Leona Paroulková, 21. března 2007